1Temperatura zraka v kurilni sezoni
Da se sedeča oseba v bivalnem prostoru počuti udobno je v ogrevalni sezoni potrebna temperatura zraka med 19 °C in 24 °C. Priporočena temperatura zraka za stanovanjska območja in pisarne je med 20 °C in 22 °C ter 23 °C v kolikor so v prostoru otroci stari do 3 let.
Kaj storiti?
Na temperaturo zraka in na ugodje v prostoru lahko vplivate s pomočjo termostatskih ventilov, ki so nameščeni na radiatorjih ter s pravilnim prezračevanjem.
2
Površinske temperature in temperaturne razlike v prostoru
Poleg temperature zraka na toplotno ugodje vplivajo tudi drugi temperaturni dejavniki kot so površinska temperatura (stene, strop, tla) in navpična temperaturna razlika med različnimi plastmi zraka – pri tleh je zrak hladen, pod stropom topel.
Za toplotno ugodje je priporočljivo, da je:
Površinska temperatura poda med 17 °C in 26 °C, pri sistemu talnega ogrevanja do 29 °C.
Navpična temperaturna razlika zraka med glavo in gležnji za sedečo osebo manjša od 3 °C.
Največja razlika med temperaturo prostora in temperaturo hladne stene manjša od 3 °C.
Kaj storiti?
Na površinsko temperaturo oken lahko vplivate s spuščanjem rolet in z zastiranjem zaves tekom noči. Na površinsko temperaturo sten in vertikalno temperaturno razliko zraka lahko vplivate s pozicijo radiatorja v prostoru, zamenjavo oken z energetsko bolj učinkovitimi ter z boljšo toplotno izolacijo ovoja stavbe.
3
Hitrost gibanja zraka v prostoru
Ljudje smo zelo občutljivi na hitrost gibanja zraka v prostoru. Prepih je eden izmed najpogostejših vzrokov za toplotno neugodje in posledično nezadovoljstvo v ogrevanih stavbah.
Prepih nastane z odpiranjem vrat in oken, z uporabo klimatskih naprav, v prostorih s slabo toplotno izolacijo in z velikimi razlikami v temperaturi prostorov v zgradbi. Občutenje prepiha je odvisno od lokalne temperature zraka, povprečne hitrosti zraka in intenzivnosti turbulence. Višja kot je temperatura zraka, bolj smo strpni do prepiha. Priporočena srednja hitrost zraka v času ogrevanja je 0,15 m/s (∼ 0,5 km/h).
Kaj storiti?
Na hitrost gibanja zraka v prostoru lahko vplivate z zamenjavo oken z energetsko bolj učinkovitimi, s spuščanjem rolet pri starejših oknih, tesnjenjem oken ter polaganjem mehurčaste folije na stekla ali zvitih brisač na spodnji del okna.
4Relativna vlažnost zraka
V prostorih naj bo zagotovljena takšna vlažnost zraka, da ne vpliva na ugodje in zdravje ljudi in da ne povzroča nastanka površinske kondenzacije na stenah. Relativna vlažnost zraka je odvisna od temperature zraka v prostoru.
V stanovanjskih prostorih je priporočljiva relativna vlažnost zraka med 40 % in 60 %, kar zmanjšuje rast alergenih in patogenih organizmov.
Kaj storiti?
Na ustrezno (relativno) vlažnost zraka v prostorih lahko vplivate s pravilnim prezračevanjem. Redno prezračevanje v ogrevalni sezoni je še posebej potrebno v prostorih namenjenih kopanju, kuhanju ali sušenju perila.
Ugotovitev
Na toplotno ugodje v prostoru ne vpliva samo temperatura zraka, temveč tudi relativna vlažnost, hitrost gibanja zraka, razlika površinske temperature (stene, strop, tla) ter navpična razlika temperature med plastmi zraka (spodaj hladen, zgoraj topel zrak). Na naš subjektivni občutek ugodja vpliva tudi obleka in vrsta dejavnosti, ki jo opravljamo.
Ali ste vedeli?
Sevalna temperaturna asimetrija
Asimetrija toplotnega sevanja določa vpliv različnih površinskih temperatur gradbene konstrukcije na toplotno ugodje. Asimetrija toplotnega sevanja je običajno posledica tople/hladne površine oken, sten ali tal, vpliva tipa in pozicije ogreval in vdora sončnega sevanja. Največji vpliv na neugodje imajo tople ali hladne stene in steklene površine.
Mogoče te še zanima
You must be logged in to post a comment.