12.11.2023 • Avtor: Branko Baćović
Regulacija temperature sistema za ogrevanje prostorov
Za energetsko učinkovito delovanje moramo sistem za ogrevanje prostorov stalno prilagajati zunanjim pogojem in zahtevam uporabnikov prostorov.
Osnovna funkcija ogrevalnega sistema je zagotavljanje primerne temperature v prostorih v obdobju gretja. Za to moramo temperaturo ustrezno regulirati. Regulacija temperature je postopek, pri katerem se izmerjena temperatura prostora primerja z želeno vrednostjo in se temperatura v sistemu ogrevanja spremeni tako, da je temperatura prostora čim bliže želeni vrednosti.
Sodobni sistemi za regulacijo temperature sistemov za ogrevanje prostorov zagotavljajo avtomatsko vzdrževanje želene temperature zraka v prostorih in izboljšujejo učinkovitost ogrevalnega sistema. Dodatno je priporočljiva nastavitev ustreznega načina delovanja za različne dni v tednu oziroma časovno vodenega programa.
Drugi cilj regulacije temperature je vzdrževanje porabe energije na zahtevani ravni. Z znižanjem temperature v prostoru za eno stopinjo skozi celotno sezono gretja okvirno zmanjšamo porabe energenta za ogrevanje za približno šest odstotkov.
Uravnavanje temperature zraka v prostorih
Za merjenje in uravnavanje temperature zraka prostora imamo na voljo veliko različnih sistemov. V nadaljevanju predstavljamo primer uravnavanja temperature vode/medija v sistemu ogrevanja.
A) Ogrevalna naprava
B) Ožičeni zunanji senzor
C) Brezžični termostat (upravljalna in stikalna enota)
D) Radiatorska termostatska glava
Ožičeni zunanji senzor za centralno regulacijo temperature zraka
Zunanji senzor oziroma tipalo zunanje temperature omogoča centralno regulacijo dovoda glede na zunanjo temperaturo zraka. Ta način regulacije je posebej primeren pri večstanovanjskih hišah.
Senzor (tipalo) zunanje temperature se nahaja na fasadi objekta in je v primeru ožičenega senzorja, z žico povezan z regulacijsko krmilno enoto naprave za ogrevanje (na primer z krmilno enoto plinskega kotla). Funkcija krmilne naprave je prilagajanje temperature vode (medija) v ogrevalnemu sistemu.
Za pravilno delovanje senzorja zunanje temperature je pomembna pravilna namestitev:
- na severni ali severozahodni fasadi,
- na mestih, kjer nanj ne vpliva toplota,
- na mestih, kjer ni močnega vetra.
Brezžični termostat za centralno regulacijo temperature zraka
Termostat omogoča centralno regulacijo dovoda toplote glede na temperaturo zraka v prostoru. Ta način regulacije je posebej primeren za etažno ogrevanje stanovanja.
Termostat sestavljata dve enoti: upravljalna enota (oddajnik) in stikalna enota (sprejemnik). Pri brezžičnem termostatu obe enoti med seboj komunicirata s pomočjo radijskega signala.
Upravljalno enoto s tipalom temperature namestimo v prostoru, v katerem želimo regulirati temperaturo zraka. Običajno je to dnevna soba. Najboljše mesto za namestitev je na notranji steni, kjer zrak prosto kroži in ki ni izpostavljeno neposredni sončni svetlobi. Stikalno enoto namestimo v bližini ogrevalne naprave (na primer plinskega kotla) in jo z žico povežemo z regulacijsko krmilno napravo.
Radiatorski termostatski ventili za lokalno regulacijo temperature zraka
Termostatske glave za krmiljenje termostatskega ventila nam omogočajo lokalno uravnavanje temperature v posameznih prostorih. V večini primerov so to mehanske glave, ki jih nastavljamo ročno.
Sodobne termostatske glave so energetsko učinkovitejše, saj imajo vgrajene senzorje. Senzorji zaznavajo temperaturo v okolici in s tem omogočajo samodejno uravnavanje nastavljene temperature v prostoru. Pri tem ventil v termostatski glavi samodejno zapira ali odpira dotok tople vode v radiatorje.
Merjenje temperature in vlažnosti zraka v prostorih
Za dobro toplotno ugodje potrebno moramo spremljati ne le temperaturo, ampak tudi vlažnost zraka. Optimalna vlažnost zraka v bivalnih prostorih pri temperaturi zraka 20°C je med 40 % in 60 %, v kuhinji in kopalnici pa je vlažnost praviloma višja.
Vlažnost zraka v prostorih vpliva tudi na porabo energentov. Če je vlažnost zraka optimalna, je tudi občutek mraza manjši, zato v prostorih ne zvišujemo temperature.
Naprave za merjenje temperature in vlažnosti zraka posameznega prostora
Na trgu je na voljo veliko različnih vrst cenovno ugodnih termometrov za merjenje temperature zraka v prostoru, v katerem so nameščeni.
Mnogi termometri lahko dodatno merijo tudi relativno vlažnost zraka v prostoru.
Naprave za merjenje kakovosti zraka so dražje in imajo poleg senzorja temperature in vlažnosti zraka tudi senzor ogljikovega dioksida (CO2).
Koncentracijo CO2 merimo v enotah ppm (parts per milion = delci na milijon). Običajna koncentracija ogljikovega dioksida v zraku znaša približno 400 ppm.
Merilo kakovosti zraka v zaprtih prostorih je koncentracija ogljikovega dioksida pod 1000 ppm.
Naprava za merjenje temperature in vlažnosti zraka v več prostorih
Na trgu so na voljo tudi naprave, sestavljene iz osnovne enote in štirih do šestih »zunanjih« senzorjev (ki niso del osnovne enote). Priložene senzorje moramo namestiti v različnih prostorih. Izmerjeni podatki se brezžično prenašajo do osnovne enote.
Tako lahko naprava s pomočjo senzorjev meri in prikazuje temperaturo in relativno vlažnost zraka v več prostorih hkrati.
Ugotovitev
Za prijetno in energetsko učinkovito ogrevanje moramo ustrezno regulirati temperaturo in spremljati vlažnost zraka v prostorih. Regulacija temperature sistema za ogrevanja prostorov tudi značilno prispeva k znižanju stroškov ogrevanja.
Dobra desetina anketiranih slovenskih gospodinjstev ima vgrajeno samodejno regulacijo ogrevalnega sistema v odvisnosti od zunanje temperature.
Vir: Raziskava energetske učinkovitosti Slovenije – REUS 2022
Mogoče te še zanima
You must be logged in to post a comment.