Z mehurčasto folijo zmanjšajte toplotne izgube na oknih (video)
Z mehurčasto folijo lahko na enostaven in cenen način izboljšate toplotno izolacijo starejših oken, strešnih oken ali zunanjih vrat. Ob tem lahko tudi zmanjšate kondenz.
Namestili smo jo v naših prostorih na strešna in navadna okna in ugotovili, da se je kondenz zmanjšal prav tako pa so se zmanjšale toplotne izgube. Ugotovili smo, da če je zunanja temperatura blizu ledišča, so razlike v temperaturi steklene površine okna s folijo in brez folije tudi po več stopinj.
Temperatura (16,6°C) površine zasneženega strešnega okna brez mehurčaste folije
Temperatura (18°C) površine zasneženega strešnega okna z mehurčasto folijo
Mehurčasta folija ni draga in tudi ne kazi prostora. Namešča se enostavno in relativno hitro. Prednost je tudi v tem, da vse lahko naredite sami. Mehurčasto folijo lahko kupite v tehničnih trgovinah na meter, kar je primerno za večje površine ali v manjših rolah.
Nemoteno lahko spuščate rolete in zastirate z zavesami. Dodaten ukrep pa je zatesnitev oken.
KAJ JE MEHURČASTA FOLIJA
Mehurčasta folija ali folija z zračnimi mehurčki, vsebuje številne majhne zračne žepke ponavadi premera 10 mm, kar je tudi priporočljivo za naš namen. Uporablja se za pakiranje in zaščito lomljivih izdelkov, pohištva in električnih aparatov. Narejena je iz polietilenske folije, je dokaj prosojna in vodoodporna. Ima dobre izolacijske lastnosti kar je za naš namen pomembno. Na voljo so dvoslojne in troslojne folije. Če imate kos dvoslojne folije, ki je ostala od transporta gospodinjskega aparata ali pohištva, jo lahko uporabite v kolikor ni preveč poškodovana. Drugače pa svetujem, da kupite troslojno folijo, zaradi boljše obstojnosti in nekoliko boljših izolacijskih lastnosti. Razlika v ceni je zanemarljiva.
Dvoslojna folija
Troslojna folija
KJE NAMESTITI MEHURČASTO FOLIJO
Folijo z zračnimi mehurčki lahko “zalepimo” na vsako gladko površino, ki jo želimo izolacijsko zaščititi, bodisi na steklo (navadna okna, strešna okna) ali na polnilo zunanjih vrat. Takšna polnila imajo ponavadi aluminijasta vrata.
Res je, da se skozi folijo vidi dosti manj, ampak za vhodna vrata in za strešna okna to res ni pomembno. Tudi v spalnici in kopalnici to načeloma ni problem. Ukrep vam verjetno ne bo sprejemljiv v dnevni sobi. V primeru, da imate okna do tal, lahko zaščitite s folijo samo spodnji del približno 60-70cm od tal. Če pa imate hišnega ljubljenčka ali pa majhne otroke, se lahko zgodi da se to ne bo obneslo.
Primer uporabe mehurčaste folije, da ne zastira pogled skozi okno
KAKO SE NAMEŠČA MEHURČASTA FOLIJA
Nameščanje mehurčaste folije je enostavno. Za postavitev folije rabite meter, škarje, krpo in razpršilec za vodo. Še natančneje bo, če uporabite skalpel namesto škarij. V tem primeru boste rabili kakšno podlago za rezanje in ravnilo. Najboljše je kovinsko ravnilo, v nasprotnem skalpel lahko poškoduje plastično ali leseno ravnilo.
- Z metrom premerite površine, na katere želite namestiti folijo.
- Na podlagi za rezanje s skalpelom ali škarjami razrežite folijo na ustrezne dele. Predlagam, da folijo izrežete tako, da je za 5 do 10 mm krajša na vsaki strani od izmerjene površine, zaradi lažje namestitve.
- Z mokro krpo prvo obrišite površino na katero nameravate namestiti folijo nato z razpršilcem za vodo navlažite površino (lahko tudi tisti del folije, ki ga boste prislonili na površino).
- Položite folijo na zgornji del okna in jo z dlanmi počasi prislanjajte na steklo tako, da iztiskate zrak in vodo. Če je folija postrani jo lahko odlepite in ponovno zalepite, ali pa jo enostavno premikate dokler niste zadovoljni. Če ne bo dovolj vode med steklom in folijo, bo namestitev težavna.
S časom bo folija odstopila ali pa celo odpadla. Takrat ponovite postopek. Ko zasije sonce in pridejo toplejši dnevi folijo umaknite in shranite za naslednjo zimo.
Na čisto steklo razpršite vodo.
Potiskajte zrak in vodo do robov.
S krpo obrišite preostanek vode.
Pri skoraj 7 od 10 anketiranih slovenskih gospodinjstev so na objektu, kjer živijo, zamenjana okna.
Ali ste vedeli?
Mehurčasta folija (ang. Bubble wrap®) je bila ustvarjena naključno. V 50. letih prejšnjega stoletja sta dva inženirja v svoji garaži v New Jerseyju eksperimentirala z različnimi materiali, da bi naredila tapete, ki se lahko umivajo. Ko so izumili mehurčasto folijo, za to niso imeli posebnega namena. Najprej so jo uporabljali kot izolacijo steklenih vrtov, in šele potem kot embalažni material za občutljive izdelke. Danes je SealedAir mednarodno podjetje z več kot 25.000 zaposlenimi.
Najnovejša inovacija je, da se mehurčki ne polnijo med proizvodnjo, ampak pri naročniku glede na njegove potrebe. Na ta način lahko podjetje drastično zmanjša obseg (volumen) dostave mehurčaste folije svojim strankam, kar zmanjšuje onesnaževanje okolja, ki ga povzroča prevoz.
Mogoče te še zanima
You must be logged in to post a comment.