Poenostavljen prikaz delovanja evaporativne hladilne naprave (hladilca zraka)
Vstopni topel zrak
Voda
“Satovje” skozi katerega se pretaka voda
Ventilator
Ohlajen vlažen zrak
Prednosti in slabosti
Po komentarjih uporabnikov evaporativnih hladilnih naprav (hladilci zraka) na različnih spletnih straneh opazimo, da so mnenja deljena. Zadovoljni uporabniki so vglavnem tisti, ki ne pričakujejo veliko in iščejo alternativo za ventilator. Razočarani uporabniki pa se vglavnem pritožujejo nad premajhnim znižanjem temperature v prostoru, nad povečanjem vlage in hrupnostjo naprave. Predvidevamo lahko, da so iskali alternativo klimatske naprave.
Glavne prednosti po mnenju ponudnikov evaporativnih hladilnih naprav:
- Enostavna uporaba: v napravo nalijete ledeno hladno vodo, če jih imate, vstavite še hladilne vložke in jo vključite
- Mobilnost: lahko jih postavite kamorkoli
- Energijska učinkovitost: naprave porabijo relativno malo električne energije
- Okolju prijazne naprave: za delovanje ne potrebujejo klimatska sredstva
Glavne slabosti po mnenju uporabnikov evaporativnih hladilnih naprav:
- Nima velikega hladilnega učinka
- Hrup: nekatere naprave su glasne tudi do 65 dB
Kaj je potrebno vedeti pred nakupom hladilca zraka
Po podrobnih komentarjih nezadovoljnih uporabnikov lahko ugotovimo, da so hladilec zraka prvič uporabili v soparnih dnevih pri tem pa niso vedeli, da evaporativna hladilna naprava nima nobenega učinka hlajenja, ko je vlažnost zraka povečana. V tem primeru samo prispevajo k povečanju vlage v prostoru kar še poveča občutek vročine. Povečana vlažnost zraka namreč zmanjša možnost, da koža izloča vlago in pri tem hladi telo.
Takšni komentarji ne presenečajo saj večina spletnih strani, ki ponujajo hladilne naprave ne obvešča svoje bralce, da imajo hladilci zraka veliko omejitev: njihov učinek hlajenja je odvisen od vlažnosti zraka v prostoru..
Pred nakupom evaporativne hladilne naprave (hladilec zraka) bodite pozorni na naslednje:
- Hladilec zraka ne omogoča vedno isti učinek saj je le-ta odvisen od vlažnosti zraka. Največji učinek hlajenja dosežemo, kadar je zrak v prostoru vroč in suh (vlažnost do 30%), najmanjši pa ko je zrak soparen (vlažnost preko 60%).
- Hladilec zraka povečuje vlažnost zraka v prostoru, kar ni vedno zaželeno (npr. če se v prostoru nahaja elektronska oprema).
- V hladilec zraka je potrebno stalno dolivati hladno vodo ali menjati hladilne vložke, kar lahko predstavlja obremenitev še posebej, če je odprtina za dolivanje vode majhna.
Ugotovitev
Prenosna evaporativna hladilna naprava (hladilec zraka) ima dosti prednosti, ob tem pa tudi veliko omejitev: njen učinek delovanja je odvisen od vlažnosti zraka v prostoru. Največji učinek hlajenja dosežemo, kadar je zrak vroč in suh, najmanjši pa ko je zrak soparen.
Pred nakupom hladilne naprave tudi preverite ali lahko znižate temperaturo v prostorih na drugačen način. Morda je smiselno investirati v vgradnjo rolet ali v izolacijo zunanjih sten. Morda pa si lahko pomagate že s tem, da prezračujete zgodaj zjutraj in zvečer, v toku dneva, ko so temperature visoke, pa zapremo okna.
Osnovni deli
Odprtina za nalivanje vode in umeščanje hladilnih vložkov
Nivo tekočine v napravi
Izpih ohlajenega vlažnega zraka
Komandna plošča
Dobra polovica anketiranih slovenskih gospodinjstev, ki ima klimatsko napravo meni, da brez klimatske naprave poleti ne morejo shajati.
Vir: Raziskava energetske učinkovitosti Slovenije – REUS 2022
Članek je omogočil ELES
Porabi manj APP
Na brezplačni spletni aplikaciji Porabimanj lahko na lastnem primeru preverite koliko denarja, energije in emisij CO2 bi lahko prihranili v primeru, da zamenjate staro klimo s sodobnejšo, ali pa preverite za koliko se bo povečal vaš letni račun za elektriko v primeru, da si omislite klimatsko napravo.
Ali ste vedeli?
Evaporativno hlajenje nam je vsem dobro poznano. Človeško telo se hladi ob izhlapevanju znoja na koži. Na podoben način se hladimo, ko mokri pridemo iz vode.
Učinek evaporativnega hlajenja so uporabljali že v starem Egiptu. Na staroegipčanskih freskah so upodobljeni sužnji, ki s pahljačami razpihujejo zrak nad vrči z vodo.
Nefretete (1370 pr.n.št. – 1330 pr.n.št.) je bila egipčanska kraljica in glavna žena faraona 18. dinastije Amenhotepa IV, bolj znanega kot Ehnaton. Nekatere teorije pa domnevajo, da je bila povzdignjena v Ehnatonovo sovladarico in je ob tem prevzela novo ime Neferneferuaton.
Mogoče te še zanima
You must be logged in to post a comment.