Osnovni deli
Odprtina za nalivanje vode in umeščanje hladilnih vložkov
Nivo tekočine v napravi
Izpih ohlajenega vlažnega zraka
Komandna plošča
Hladilec zraka – osebna izkušnja s hladilcem zraka zmogljivosti 60 W
Hladilec zraka smo kupili, ko nam je vročina presedla, z idejo, da bo nadomestil dotrajan ventilator. Izbrali smo najenostavnejši model v prvi večji tehnični trgovini, ki je bil tudi najcenejši. Cena je bila okoli 50-60 €. Od naprave nismo veliko pričakovali. Uporabljali pa smo jo mesec do dva na leto.
Naš hladilec zraka ima zmogljivost 60 W, kar je enako kot žarnica z žarilno nitko. Visok je približno 60 cm, širok je 40 cm in globok 30 cm, kot manjši potovalni kovček. Lahko sprejme do 10 litrov vode. Naprava ni zelo velika ni pa tudi majhna. Ima tudi možnost, da se po nastavljenem času (0,5h, 1h, 2h ali 4h) sama ugasne vendar te funkcije nismo nikdar uporabljali.
Kaj nam JE všeč pri našem hladilcu zraka
Hladilec zraka ima večji učinek hlajenja kot navadni ventilator seveda pa ne hladi kot klimatska naprava. Če se potrudimo in redno dodajamo mrzlo vodo iz hladilnika in menjavamo plastične posode z vodo (plastenka za led), ki jih zamrznemo v zamrzovalniku, potem je pri maksimalni hitrosti naprave temperatura izpihanega zraka tudi od 4 do 5 stopinj nižja od temperature zraka za napravo. Na oddaljenosti 10 cm od naprave je razlika v temperaturi 3 do 4°C, na oddaljenosti 20 do 30 cm pa le še 2 do 3°C. Na oddaljenosti 100 cm do 150 cm je temperatura zraka pred napravo približno enaka kot je kjerkoli v prostoru. Na koži pa se čuti pihanje podobno kot pri navadnemu ventilatorju.
Kaj nam NI všeč pri našem hladilcu zraka
Odprtina za dolivanje vode in menjavo hladilnih vložkov je na naši napravi tako majhna, da je dolivanje vode pravi izziv. Zanimivo je tudi to, da je dokaj težko vstaviti originalno priloženi hladilni vložek (plastenka za led), ko pa jo želimo zamenjati moramo paziti, da se ne pretrga vrvica s katero je vložek privezan. V tem primeru bi morali razstaviti napravo. Ni nam všeč tudi to, da pri dolivanju voda curlja na tla.
Ko smo odkrili funkcijo “natural” sem pomislila, da je to odlična ideja, da se slišijo zvoki iz narave. Ampak ti zvoki niso vsem prijetni. Ko je ta funkcija vklopljena naprava spreminja hitrost in glasnost, kar je nam moteče zato uporabljamo funkcijo delovanja non-stop. Konstantnega zvoka se po določenem času navadiš. Funkcija “sleep” je podobna kot funkcija “natural” zato tudi te ne uporabljamo.
Naše izkušnje in ugotovitve
Po dveh sezonah uporabe hladilca zraka prijateljem svetujemo naslednje:
- Hladilec zraka je v bistvu ventilator, ki piha zrak skozi satovje z mrzlo vode in ga pri tem ohlaja. Ne moremo pa ga primerjati s klimatsko napravo.
- Pred nakupom naprave preverite ali je odprtina za vstavljanje posode z vodo dovolj velika, da omogoča enostavno dolivanje vode in hitro menjavo hladilnih vložkov.
- Pri naši napravi z zmogljivostjo 60 W najbolj občutimo učinek hlajenja, ko smo relativno blizu in v višini naprave. Močnejši hladilci verjetno zmorejo znižati temperaturo zraka v celem prostoru.
- Vodo, led in hladilne vložke boste morali dodajati oz. menjavati večkrat na dan, še posebej, če je prostor izpostavljen soncu. Zato poskrbite, da je ena plastenka za led vedno v zamrzovalniku in ena do dve steklenici vode vedno v hladilniku.
- Če so v prostoru mahni otroci je potrebno paziti, da naprave ne prevrnejo. V tem primeru se lahko razlije do 10 litrov vode, kar vam bo dodatno dvignilo temperaturo 🙂
- Naprava ni tako majhna. Ko smo kupili hladilec zraka nismo razmišljali o tem kam ga bomo spravili preostali del leta, ko ga ne uporabljamo. V majhnem stanovanju je to lahko problem.
- Naprava je dokaj glasna saj je v njej ventilator. Včasih ko sedim pred hladilcem si dam na ušesa slušalke, da ne poslušam brnenja.
- Kljub temu, da nismo imeli velikih pričakovanj, omenjeni hladilec zraka v naši dnevni sobi, ki je ves dan izpostavljena soncu, ne pomaga dosti pri zniževanju temperature.
- Hladilce zraka je potrebno redno čistiti, da se v njih ne razvijejo bakterije, kot je Legionela, ki jih naprava razprši po prostoru.
Naš nasvet
Pred nabavo evaporativne hladilne naprave (hladilec zraka) vam priporočamo, da si ne ustvarite velikih pričakovanj. Realno razmislite ali hladilec zraka lahko zadovolji vaše potrebe po ohlajanju prostorov in primerjajte modele različnih cenovnih kategorij. Morda je nakup nekoliko dražje naprave dobra investicija.
Porabi manj APP
Na brezplačni spletni aplikaciji Porabimanj lahko na lastnem primeru preverite koliko denarja, energije in emisij CO2 bi lahko prihranili v primeru, da zamenjate staro klimo s sodobnejšo, ali pa preverite za koliko se bo povečal vaš letni račun za elektriko v primeru, da si omislite klimatsko napravo.
Ali ste vedeli?
Legionela (Legionella pneumophila) je vrsta bekterije, ki se nahaja v vodi. V majhih količinah ni nevarna. Najhitreje se razmnožuje v stoječi vodi, ki ima temperaturo med 20 in 50 stopinjami Celzija. Nevarno je, ko ljudje vdihujejo razpršeno vodo (aerosol) v kateri se nahaja visoka koncentracija legionele. Več →
Mogoče te še zanima
You must be logged in to post a comment.