Vpliv klimatskih naprav na okolje
Skozi svojo celotno življenjsko dobo klimatska naprava v okolje odda skoraj polovico prvotne količine hladilnega sredstva. Večino hladilnih sredstev, ki so v uporabi, predstavljajo sintetična hladilna sredstva, ki škodljivo vplivajo na okolje.
Idealno hladilno sredstvo ima odlične termodinamične lastnosti, je energetsko učinkovito in varno za uporabo ter nima škodljivega vpliva na okolje. Ker doslej takšnega še niso razvili, se hladilna sredstva za klimatske naprave v širši uporabi vsakih nekaj let zamenjajo.
Glede na kemično sestavo lahko uhajanje hladilnega sredstva iz klimatske naprave v okolje prispeva k tanjšanju ozonskega plašča in/ali globalnemu segrevanju. Poleg tega vse klimatske naprave uporabljajo električno energijo, katere proizvodnja neposredno prispeva k emisijam CO2 v okolje. Odstranjevanje starih klimatskih naprav na odlagališča/smetišča okolje še dodatno obremenjuje.
Vpliv na tanjšanje ozonskega plašča
Hladilna sredstva iz skupine “klorofluoroogljikovodikov” (angl. kratica CFC) oz. »delno halogenirani klorofluoroogljikovodiki« (angl. kratica HCFC) povzročajo tanjšanje ozonskega plašča oz. večanje ozonske luknje. To so hladilna sredstva R11, R12, R21 in R22, katerih uporaba je v EU prepovedana.
ODP
V kolikšni meri hladilno sredstvo prispeva k tanjšanju ozonskega plašča, nam pove indeks »Potencial tanjšanja ozonskega plašča« (angl. Ozone Depletion Potential – ODP).
ODP je relativna vrednost in izraža vpliv hladilnega sredstva na tanjšanje ozonskega plašča v primerjavi s hladilnim sredstvom R11.
Vpliv na globalno segrevanje
Hladilna sredstva, kot sta R410a in R32, spadajo v skupino »fluoriranih ogljikovodikov« (angl. kratica HFC) oz. tako imenovanih F-plinov. F-plini povzročajo globalno segrevanje oz. učinek tople grede v Zemljinem ozračju.
Strokovnjaki domnevajo, da klimatske naprave v povprečju izgubijo polovico prvotne prostornine hladilnega sredstva. Zaradi velikega potenciala globalnega segrevanja F-plinov proizvajalci opreme iščejo nova hladilna sredstva, ki so manj škodljiva za okolje.
Koliko je toplogredni plin pomemben za segrevanje ozračja, nam pove indeks »potencial globalnega segrevanja« (angl. Global Warming Potential – GWP).
GWP
GWP izraža potencial, ki ga ima en kilogram hladilnega sredstva na učinek tople grede v primerjavi z enim kilogramom CO2 (GWP = 1) v obdobju 100 let od trenutka, ko se sprosti v okolje.
GWP se izraža v ekvivalentih kg CO2.
GWP za obdobje 100 let :
- R410a / 2.088 kg CO2 ekv.
- R32 / 675 kg CO2 ekv.
- R290 / 3 kg CO2 ekv.
Noro!
Sprostitev 1 kg R410a v okolje povzroči enako škodo kot dva tisoč osem in osemdeset kilogramov CO2 (GWP = 2.088)!
Če kupujete novo klimatsko napravo, izberite model z okolju prijaznejšim hladilnim sredstvom. Novi kompaktni modeli klimatskih naprav uporabljajo R290 (propan), split klimatske naprave pa R32.
V avtomobilih uporabljamo ogljikov dioksid (CO2: GWP = 1). Zaradi tehničnih razlogov to hladilno sredstvo še ni primerno za uporabo v klimatskih napravah za gospodinjstva.
Vpliv na izpuste ogljikovega dioksida (CO2)
Klimatske naprave za svoje delovanje porabijo veliko električne energije. Proizvodnja električne energije neposredno vpliva na izpuste ogljikovega dioksida (CO2) v okolje.
Emisijski faktor za določanje izpustov ogljikovega dioksida za gospodinjstva v Sloveniji znaša 0,49 kg CO2 za vsako kWh porabljene električne energije.
Ste vedeli!?
Na leto proizvajalci prodajo približno 100 milijonov novih klimatskih naprav.
Pri proizvodnji električne energije za 100 milijonov klimatskih naprav se v okolje sprosti nekaj milijonov ton CO2. Poleg tega dodatno škodo, enakovredno nekaj milijonom tonam CO2, povzroči tudi uhajanje hladilnega sredstva iz klimatske naprave!
Uredbe Evropske Skupnosti
Hladilna sredstva, ki škodujejo ozonskemu plašču (R12, R22), so bila v Evropski skupnosti postopoma opuščena v skladu s Montrealskim protokolom oz. Uredbo (ES) o snoveh, ki tanjšajo ozonski plašč (št. 2037 / 2000).
Ta hladilna sredstva smo nadomestili s hladilnimi sredstvi (npr. fluoriranimi toplogrednimi plini) brez škodljivega vpliva na ozonsko plast, ki pa še vedno prispevajo k globalnemu segrevanju, če klimatske naprave niso nameščene, servisirane in razstavljene v skladu z veljavnimi predpisi.
Splošni cilj Uredbe o določenih fluoriranih toplogrednih plinih (št. 842/2006) je zmanjšati njihov prispevek k globalnemu segrevanju in izpolniti cilje in zaveze EU glede podnebnih sprememb v skladu s Kjotskim protokolom.
Predvideni ukrepi ali postopki so na primer:
- preprečevanje uhajanja F-plina iz določene opreme in čimprejšnje popravilo zaznanega uhajanja.
- namestitev, vzdrževanje ali servisiranje določenih sistemov in opreme, vključno s popravilom uhajanj, morajo izvajati osebe s spričevalom in pooblaščena podjetja.
- zajemanje F-plinov med vzdrževanjem ali servisiranjem in pred končno odstranitvijo izdelkov in opreme.
Pozor!
Zaradi škodljivega vpliva hladilnega sredstva na okolje moramo biti previdni tudi pri odstranjevanju klimatskih naprav. Kompaktne klimatske naprave odložimo na odlagališča električnih aparatov, deljene oz. split klimatske naprave pa mora demontirati pooblaščeni strokovnjak za klimatsko tehniko.
Nasveti za zmanjšanje vpliva klimatskih naprav na okolje
Pred nakupom klimatske naprave:
- si oglejte, če in kako lahko trajno zmanjšate potrebo po hlajenju – trajno zmanjšanje potrebe po hlajenju zmanjša začetne stroške naložbe in stroške porabljene električne energije,
- izračunajte svojo dejansko potrebo po hlajenju – klimatska naprava z neustrezno hladilno močjo ne delujejo učinkovito,
- če prenavljate hišo, se prepričajte, ali lahko hlajenje kombinirate z ogrevalnim sistemom – nekateri modeli toplotnih črpalk in hibridnih toplotnih črpalk omogočajo tudi hlajenje,
- če je mogoče, izberite najučinkovitejšo vrsto klimatske naprave – split klimatske naprave so učinkovitejše in manj hrupne od prenosnih,
- če je mogoče, izberite model z invertersko tehnologijo,
- izberite model, ki vsebuje okolju prijazno hladilno sredstvo.
Najenostavnejši ukrep
Ne kupujte klimatske naprave, če je resnično ne potrebujete!
Vsaka »nekupljena« klimatska naprava ima veliko pozitivnih učinkov na okolje. 🙂
Če imate klimatsko napravo:
- brez inverterske tehnologije, jo uporabljajte samo takrat, ko jo potrebujete.
- ne ohlajajte prostore bolj kot je potrebno,
- naj bodo med njenim delovanjem okna oz. vrata do nehlajenih prostorov zaprta,
- jo redno servisirajte,
- naj njeno demontažo izvede usposobljen strokovnjak, njene ostanke pa odložite na ustrezno odlagališče.
Pomembno za zdravje!
Redno vzdrževanje klimatske naprave podaljšuje njeno življenjsko dobo, ohranja njeno energetsko učinkovitost in prispeva k vašemu zdravju.
Ugotovitev
Klimatska naprava ima številne škodljive vplive na okolje: porabljena električna energija neposredno prispeva k emisijam CO2 v okolje, uhajanje hladilnega sredstva iz klimatske naprave v okolje pa lahko prispeva k tanjšanju ozonskega plašča oz. globalnemu segrevanju. Kompaktne klimatske naprave se odlagajo na odlagališče za električne in elektronske aparate, split klimatske naprave pa mora odstraniti strokovnjak za klimatsko tehniko.
Porabi manj APP
Na brezplačni spletni aplikaciji Porabimanj lahko na lastnem primeru preverite koliko denarja, energije in emisij CO2 bi lahko prihranili v primeru, da zamenjate staro klimo s sodobnejšo, ali pa preverite za koliko se bo povečal vaš letni račun za elektriko v primeru, da si omislite klimatsko napravo.
Mogoče te še zanima
You must be logged in to post a comment.