Kako delujejo split klimatske naprave?
Klimatska naprava odvzame zraku iz prostora določeno količino toplote in ga tako ohladi. Za delovanje klimatske naprave je potreben delovni medij (hladilno sredstvo), ki nenehno spreminja agregatno stanje v zaprtem krožnem procesu (hladilni krogotok).
Split klimatske naprave so sestavljene iz dveh enot, ki sta praviloma fiksno nameščeni na obeh straneh iste zunanje stene. Notranje in zunanje enote so med seboj povezane s cevjo, zaradi katere je treba prevrtati steno. Med hlajenjem klimatska naprava deluje podobno kot hladilnik, med ogrevanjem pa deluje kot toplotna črpalka.
Osnovna značilnost delovanja
Osnovno načelo delovanja je preprosto: klimatska naprava odvaja/odvzema zraku iz prostora določeno količino toplote in jo skozi hladilno sredstvo oddaja v zunanji prostor. Ventilator vrne ohlajeni zrak nazaj v prostor.
V tem procesu ne pride do izmenjave notranjega zraka z zunanjim. Vsesavanje in hlajenje svežega zunanjega zraka ne bi bilo ekonomično in bi zahtevalo več električne energije kot hlajenje notranjega zraka. Med postopkom hlajenja nastaja kondenzat, ki se skozi cev odvaja v zunanji prostor.
Hladilni krogotok
Razumem
Klima hladi, ampak ne prezračuje. Torej, če želim sobo prezračiti, moram odpreti okno ali kupiti prezračevalno napravo. Do takrat potrebujem primerno mrežo proti komarjem.
Hladilno sredstvo kot nosilec procesa
Vse klimatske naprave delujejo na osnovi tako imenovanega »hladilnega krogotoka«. V središču tega procesa je hladilno sredstvo (delovni medij), ki med hlajenjem spreminja svoje agregatno stanje in pri tem odvaja toploto iz notranjega v zunanji prostor.
Pri nizki temperaturi in nizkem tlaku delovni medij sprejema toploto in izhlapeva.
Pri visoki temperaturi in visokem tlaku delovni medij oddaja toploto in se utekočini.
Proces hladilnega krogotoka v split klimatski napravi
Glavni sestavni deli klimatske naprave so uparjalnik, kompresor, kondenzator in ekspanzijski ventil. Uparjalnik je nameščen v notranji, kompresor, kondenzator in ekspanzijski ventil pa so nameščeni v zunanji enoti. Ker je kompresor zunaj, je raven hrupa oz. zvočne moči v prostoru manjša kot pri kompaktnih klimatskih napravah, ki so sestavljene samo iz ene enote.
- uparjalnik
- kompresor
- kondenzator
- ekspanzijski ventil
Proces hladilnega krogotoka lahko poenostavljeno pojasnimo na naslednji način:
- V notranji enoti klimatske naprave, ventilator vsesava topel zrak iz prostora. Hladilno sredstvo v uparjalniku pri nizkem tlaku sprejme toploto iz zraka in se upari. Ohlajeni zrak se s pomočjo istega ventilatorja izpihuje nazaj v prostor.
- Kompresor, ki predstavlja »srce« klimatske naprave, poveča tlak plina delovnega medija. S povečanim tlakom se plin v kompresorju stisne, temperatura delovnega medija pa se dvigne.
- V kondenzatorju se toplota iz hladilnega sredstva prenese v zunanji zrak. Uparjeni delovni medij se pri tem utekočini.
- Proces hladilnega krogotoka se konča v ekspanzijskem ventilu, kjer se tlak utekočinjenega delovnega medija zniža in izenači s tlakom v uparjalniku. Z znižanjem tlaka se tudi temperatura delovnega medija zniža na začetno temperaturo.
Aha!
Hladilni krogotok je enak v hladilniku, klimatski napravi in v toplotni črpalki. Samo v enem primeru odnaša toploto, v drugem pa jo dodaja.
Ugotovitev
Princip delovanja klimatske naprave temelji na dejstvu, da se iz zraka v prostoru odvzame določena količina toplote, ki se potem s pomočjo hladilnega sredstva odvaja v zunanji prostor. Proces izhlapevanja in utekočinjanja sta dva najpomembnejša procesa, ko hladilno sredstvo sprejema ali oddaja toploto. Med hlajenjem klimatska naprava deluje podobno kot hladilnik, med ogrevanjem pa deluje kot toplotna črpalka.
Porabi manj APP
Na brezplačni spletni aplikaciji Porabimanj lahko na lastnem primeru preverite koliko denarja, energije in emisij CO2 bi lahko prihranili v primeru, da zamenjate staro klimo s sodobnejšo, ali pa preverite za koliko se bo povečal vaš letni račun za elektriko v primeru, da si omislite klimatsko napravo.
Mogoče te še zanima
You must be logged in to post a comment.