Pred čiščenjem ne pozabite, da hladilec zraka izključite iz električnega omrežja!
(Slika A) Najprej smo obrisali lopute na sprednji strani naprave skozi katere piha ohlajen zrak (1). Na našem hladilcu zraka je odprtina za dolivanje vode (2) premajhna zato moramo pri čiščenju odstraniti zadnjo steno naprave za dostop do hranilnika vode.
Sprednja in zadnja stran našega hladilca zraka
Lopute za usmerjanje izhodnega ohlajenega zraka
Odprtina za dolivanje vode
Pokrov zadnje stene
(Slika B) Da smo lahko odstranili zadnjo steno naprave je bilo potrebno odstraniti cev za vodo (1). Odstranili in oprali smo satovje oz. filter (2), ki je pričvrščen na pokrov s štirimi vijaki. Po tem smo odstranili in očistili mrežico (3), ki prekriva odprtino za vpihovanje zunanjega (toplega) zraka (4) in reže na sami odprtini zraka. Ko smo odstranili zadnjo steno smo lahko očistili hranilnik vode (5) nad katerim se nahaja ventilator (6), ki piha ohlajen zrak v prostor.
Hranilnik vode se pri našem hladilcu zraka žal ne da ločiti od naprave, kar omogočajo nekateri naprednejši modeli. Vodo iz naprave smo izlili tako, da smo odstranili gumijasti zamašek (7), ki se nahaja pod napravo. Ne pozabite, da pod napravo postavite posodo ali jo odnesite v kopalnico.
Ponovno smo namestili gumijasti zamašek in nalili pol litra alkoholnega kisa, ki smo ga pustili v posodi pol ure. Po tem smo posodo sprali s čisto vodo. Ne pozabite ponovno namestiti gumijasti zamašek. 🙂
Deli zadnje strani hladilca zraka
Cev za vodo
“Satovje” / filter
Mrežica
Odprtina za vpihovanje toplega zraka
Hranilnik vode
Ventilator
Gumijasti zamašek
S krpo smo obrisali notranjost in zunanjost naprave. Vse dele smo vrnili na svoje mesto in na koncu pričvrstili zadnjo steno.
Pol ure dela in naprava je očiščena. 🙂
Ne pozabite, da pred vključitvijo hladilca zraka v elektriko posušite roke in da preverite, da vtič ni moker.
Kaj je legionela in legionarska bolezen
Legionela (Legionella pneumophila) je vrsta bekterije, ki se nahaja v vodi. V majhih količinah ni nevarna. Najhitreje se razmnožuje v stoječi vodi, ki ima temperaturo med 20 in 50 stopinjami Celzija. Nevarno je, ko ljudje vdihujejo razpršeno vodo (aerosol) v kateri se nahaja visoka koncentracija bakterij legionele.
Preko dihanja sprejmemo bakterije legionele v pljuča, kar pri ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom povzroča tako imenovano legionarsko bolezen, ki je težja oblika pljučnice.
Za preprečevanje širjenja legionele je potrebno redno vzdrževanje sistemov in naprav v katerih se nahaja topla voda. Priporočljiv je preventivni pregled vodovoda in ukrepi so na primer:
- zagotavljanje ustrezne temperature vode (hladne vode do 20 °C, tople vode nad 50 °C),
- preprečevanje zastajanja vode in korozije materiala ter redni nadzor kvalitete vode je neophoden.
U primeru klimatskih sistemov je potrebno redno servisiranje, da bi se preprečilo širjenje legionele.
Ugotovitev
Priporoča se, da se hladilec zraka izvan sezone hrani v suhem, čistem in dobro prezračenem prostoru in da se pred in po vsaki sezoni dobro očisti. Iz higienskih razlogov se priporoča redno čiščenje hladilca zraka tudi v času sezone predvsem, če naprava dlje časa ni vključena (na primer po vrnitvi z dopusta).
V primeru, da poznate boljši način čiščenja hladilca zraka, vas prosimo, da na Facebook skupnosti Porabimanj podelite vašo izkušnjo.
Ali ste vedeli?
Legionarska bolezen se imenuje zato, ker so bakterijo odkrili pri umrlih v času konvencije ameriških legionarjev u hotelu Bellevue Stratford u Filadelfiji, leta 1976. Po tem so uvedli strožje higienske ukrepe za vzdrževanje klimatskih naprav.
Mogoče te še zanima
You must be logged in to post a comment.