4 kratki in preprosti nasveti za zmanjšanje porabe energije – mobilnost
Ob četrti obletnici spletne strani Porabimanj INFO smo izbrali štiri kratke in preproste nasvete za vsako od štirih področij porabe energije: ogrevanje, hlajenje, električni aparati in mobilnost. Z upoštevanjem 4 nasvetov bo vaš prevoz cenejši in okolju prijaznejši.
Vzrok za visoko porabo goriva je predvsem voznik in njegov način vožnje
Ob številu avtomobilov in količini prevoženih kilometrov je pomemben dejavnik tudi individualni način vožnje. Večja hitrost in agresivna vožnja povečujeta porabo goriva, količino izpušnih plinov in nevarnost v prometu. Okolju prijazen način vožnje vključuje počasno speljevanje, pravočasno menjavo prestav in zaviranje z motorjem.
V avtomobilih z uplinjačem, ki so se proizvajali do konca 80-tih let, je bilo ogrevanje hladnega motorja pred pogonom smiselno, ker se drugače motor ni mogel segreti na delovno temperaturo.
Sodobna osebna vozila uporabljajo elektronske sisteme za vbrizgavanje goriva.
Mobilnost – s prilagojenim načinom vožnje lahko prihranimo tudi do 400 EUR
1) Z vožnjo začnimo takoj po zagonu motorja, tudi pozimi
Sodobni motorji nam omogočajo takojšen začetek vožnje in s tem nižjo porabo goriva.
Tudi pozimi ogrevanje avta pred vožnjo ni smiselno. V času nizkih temperatur je za ogrevanje vozila najboljša umirjena vožnja. Segrevanje motorja v prostem teku lahko motorju škoduje in prispeva k hitrejši obrabi.
2) Vozimo s prilagojeno hitrostjo
Vsakič, ko nenadoma pospešujemo, motor porabi več goriva in proizvaja več CO2.
Preverite prihranek. V zadnjem koraku modula Mobilnost v energetskem svetovalcu Porabimanj lahko preizkusimo različne variante in izračunamo, koliko privarčujete, če vozimo umirjeno.
Bodite del rešitve
Pri povprečni porabi goriva na 100 km je v letu 2019 opaziti pozitiven trend, saj je padel delež tistih, katerih avto porabi od 6,6 do 9 l/100 km. (Raziskava REUS 2019 GOS)
3) Vsak mesec preverimo tlak v pnevmatikah
Premalo napolnjene pnevmatike lahko povečajo porabo goriva za kar 4 odstotke. Če je tlak v pnevmatikah za 0,5 bara prenizek, bo vaš avto zaradi večjega trenja porabil približno 2,5 odstotka več goriva.
Premalo napolnjene pnevmatike lahko povečajo porabo goriva za kar 4 odstotke. Če je tlak v pnevmatikah za 0,5 bara prenizek, bo naš avto zaradi večjega trenja porabil približno 2,5 odstotka več goriva, obenem pa bo ustvaril tudi za 2,5 odstotka več CO2. K manjši porabi prispevajo tudi ožje pnevmatike in čim bolj zaprta platišča. Razlika med pnevmatiko širine 195 in 225 je lahko tudi do liter goriva na prevoženih 100 kilometrov. Ne uporabljajmo zimskih pnevmatik brez potrebe.
4) Vklopimo klimatsko napravo samo, ko je potrebno
Klimatska naprava je veliki porabnik energije (porabo goriva in izpuste CO2 lahko poveča tudi za 5 odstotkov).
Ogrevanje in hlajenje potniške kabine sta nujna za udobje med vožnjo. Zlasti klimatska naprava je veliki porabnik energije (porabo goriva in izpuste CO2 lahko zviša tudi za 5 odstotkov), zato jo vklapljajmo le po potrebi. Če uporabljamo električni avtomobil, bomo tudi sami hitro prišli do takšnega zaključka. Kljub temu je priporočljivo občasno vklapljanje klimatske naprave med celim letom, saj s tem podaljšamo njeno življenjsko dobo. Če je le mogoče, poleti parkirajmo avto v senci in ga pred vožnjo nujno prezračimo.
Porabi manj APP
- Lahko prihranite tudi do 140€ na leto, če vozite bolj umirjeno.
- Lahko prihranite tudi do 30€ na leto, če redno preverjate tlak v pnevmatikah.
Izračun je narejen v brezplačnem energetskem svetovalcu Porabimanj, ob predpostavki, da imate srednje velik avto in letno prevozite 15.000 km.
Preverite tudi sami na vašem primeru.
Članek je omogočil ELES
Mogoče te še zanima
You must be logged in to post a comment.