4 kratki in preprosti nasveti za zmanjšanje porabe energije – ogrevanje
Ob četrti obletnici spletne strani Porabimanj INFO smo izbrali štiri kratke in preproste nasvete za vsako od štirih področij porabe energije: ogrevanje, hlajenje, električni aparati in mobilnost. Tokrat vam predstavljamo 4 nasvete pri ogrevanju.
Tehnologija prispeva k učinkoviti rabi energije, a pomemben dejavnik je tudi naše ravnanje!
Tehnologija se ves čas razvija in napreduje. Če si omislimo učinkovitejšo napravo, lahko res varčujemo z energijo in jo učinkoviteje uporabljamo, a je učinkovitost še vedno (in tako bo ostalo tudi v prihodnje) odvisna tudi od našega ravnanja z energijo.
Tehnologija se izboljšuje, spletna stran se izboljšuje, razvijamo se tudi ljudje. (Jure Varčun)
Ne vem, če ste opazili, ampak moje ime (Eneja Varčun) je povezano z energijo, v Juretovem imenu pa se skriva kratica URE (učinkovita raba energije) :)
Ogrevanje – obdarite se s prihranki pri ogrevanju
1) Znižajte temperaturo
Znižanje temperature za 1°C pomeni približno 6 % manjšo porabo energije.
Temperaturo zraka v prostorih moramo nadzorovati. Priporočljive temperature v dnevnih prostorih so med 20 in 22 °C, v spalnih prostorih pa med 16 in 18 °C. Pri tem moramo upoštevati, da poleg temperature zraka na ugodje v prostoru vplivajo tudi sevalna temperatura sten ter hitrost gibanja in vlažnost zraka. Znižanje temperature za 1°C pomeni približno 6 % manjšo porabo energije, kar je na letni ravni primerljivo s prihrankom več kot pol soda kurilnega olja ali enega kubičnega metra drv. Če je v prostoru pretoplo, namesto odpiranja oken znižajte temperaturo ogrevanja.
Bodite del rešitve
V več kot polovici gospodinjstev (51%) je običajna dnevna temperatura v času kurilne sezone med 21 in 22 stopinjami. (Raziskava REUS 2019 GOS)
2) Prezračujte kratek čas z na stežaj odprtimi okni
Če prostore zračimo kratko in temeljito (z na stežaj odprtimi okni), lahko v primerjavi z ves čas odprtimi okni na nagib prihranimo približno 15 % energije za ogrevanje in za takšen delež zmanjšamo tudi izpuste CO2.
V hišah z novejšimi okni, ki so veliko bolj zrakotesna kot starejša, moramo z vidika zdravja in ugodja zagotoviti zadostne količine svežega zraka z odpiranjem oken ali z mehanskim (»prisilnim«) prezračevanjem. Če nimamo vgrajenega mehanskega prezračevanja, je pravilno in energetsko najbolj varčno intenzivno zračenje z odpiranjem oken na stežaj. Priporočljivo je odpiranje trikrat na dan za krajši čas (3–5 minut v toplejšem delu dneva). Precej manj energetsko učinkovito in zaradi tega stroškovno potratnejše je dolgotrajno zračenje s priprtimi okni (t.i. okno na »kip«). Tako (pozimi trikrat na dan za krajši čas) zamenjamo zrak v prostoru, ob temu pa ne podhladimo sten, da lahko potem zelo hitro obnovimo želeno temperaturo. Kljub dodatni porabi energije se rednemu prezračevanju ne smemo odpovedati, saj moramo zagotoviti zdrave bivalne in delovne pogoje.
vplivajo tudi sevalna temperatura sten ter hitrost gibanja in vlažnost zraka. Znižanje temperature za 1°C pomeni približno 6 % manjšo porabo energije, kar je na letni ravni primerljivo s prihrankom več kot pol soda kurilnega olja ali enega kubičnega metra drv. Če je v prostoru pretoplo, namesto odpiranja oken znižajte temperaturo ogrevanja.
Bodite del rešitve
V letu 2019 je podobno kot v 2017 76% vprašanih odgovorilo, da kadar je v stanovanju pretoplo, raje zmanjšajo gretje, kot da bi odprli okno. (Raziskava REUS 2019 GOS)
3) Vlažen zrak deluje topleje
Če pri 30-odstotni vlažnosti zraka za ugodno počutje potrebujemo 23 ºC, pri 60 odstotni relativni vlažnosti za isti učinek potrebujemo le še 21 ºC.
Če imate v bivalnem prostoru suh zrak, si lahko omislite vlažilec zraka ali na grelna telesa postavite posode z vodo oziroma kar vlažne brisače.
4) Zatesnite okna
Slabo zatesnjena okna prispevajo k višjim računom za gretje. Stroški tesnjenja oken in vrat se ob trenutni ceni energentov lahko povrnejo že v dveh ali treh mesecih.
Zatesnitev oken: Če okna slabo tesnijo, jih opremimo s tesnilnimi trakovi. Boljši so gumijasti kot penasti trakovi, saj so prožnejši in se sčasoma manj deformirajo. Tesnila moramo na okna oziroma vrata namestiti po celotni stični površini. V nasprotnem primeru bomo dosegli le to, da bodo puščala na drugih mestih, kot bi sicer.
Članek je omogočil ELES
Mogoče te še zanima
You must be logged in to post a comment.