4 kratki in preprosti nasveti za zmanjšanje porabe energije – hlajenje
Ob četrti obletnici spletne strani Porabimanj INFO smo izbrali štiri kratke in preproste nasvete za vsako od štirih področij porabe energije: ogrevanje, hlajenje, električni aparati in mobilnost. 4 nasveti vam bodo olajšali (pre)vroče dni.
Hlajenje prostorov v vročih dneh je za mnoge neizbežno
Uporaba klimatske naprave, ki jo ima 34% slovenskih gospodinjstev (Vir: Raziskava REUS 2019 GOS), lahko poveča znesek na računu za dobro tretjino. Zato izberimo primerno klimatsko napravo glede na velikost in namembnost prostora, prav tako poskrbimo za primerno nastavitev temperature – ta naj bo največ za 8° C nižja, kot na prostem.
VAŠA PRIZADEVANJA USTVARJAJO POZITIVNE SPREMEMBE
Z Raziskavo energetske učinkovitosti Slovenije – REUS spremljamo kako gospodinjstva ravnajo z energijo.
Tudi vi bodite del rešitve.
Hlajenje – hladite se v senci energetske varčnosti
1) Ne ohlajajte pod 25 °C
Nastavitev na eno samo stopinjo višje (26 ali 27 °C ali več) na letni ravni predstavlja 4–8 % prihranek pri stroških električne energije.
Priporočljivo je, da klimatsko napravo nastavimo na 25 °C ali več. Nastavitev na eno samo stopinjo višje (26 ali 27 °C ali več) na letni ravni predstavlja 4–8 % prihranek pri stroških električne energije. Nižanje nastavljenih stopinj pod 25 °C pa lahko na drugi strani bistveno zviša letni strošek energije. Tudi iz zdravstvenega vidika je največja priporočljiva razlika med zunanjo in notranjo temperaturo zraka 8 ºC.
2) Zvišajte relativno vlažnost zraka
Zvišanje sobne temperature s 23 °C in 50 % relativne vlažnosti na 25,5 °C in 55 % relativno vlažnost zmanjša porabo energije za hlajenje za približno 13%.
Večina klimatskih sistemov je projektiranih za vzdrževanje temperature med 22 in 24°C suhega termometra ter 50 % relativne vlažnosti. V praksi lahko vzdržujemo nekoliko višje temperature in nekoliko višjo vlažnost brez opaznega negativnega vpliva na občutek uporabnikov. Zvišanje sobne temperature s 23 °C in 50 % relativne vlažnosti na 25,5 °C in 55 % relativno vlažnost zmanjša porabo energije za hlajenje za približno 13 %.
3) Uporabljajte rolete ali senčnike
Rolete ali senčniki na oknih lahko zmanjšajo segrevanje notranjih površin. Poleti lahko z zunanjimi roletami temperaturo v notranjih prostorih zmanjšamo tudi za 8 °C.
4) Klimatske naprave izbirajte glede na velikost stanovanja
S pretiravanjem pri izbiri moči ne dosežemo pozitivnih učinkov. Izbrana naprava naj bo uvrščena v energetski razred A. Naprave, opremljene z invertersko tehnologijo, porabijo manj električne energije.
Pri nakupu klimatske naprave izberimo takšno, ki nudi ustrezno moč glede na velikost stanovanja. Z izbiro premočne naprave ne dosežemo pozitivnih učinkov. Izbrana naprava naj bo uvrščena v energetski razred A. Naprave, opremljene z invertersko tehnologijo, porabijo manj električne energije. Pri inverterski klimatski napravi se z zveznim spreminjanjem vrtljajev kompresorja prilagaja hlajenje oziroma gretje glede na trenutne potrebe.
Navadne klimatske naprave delujejo tako, da kompresor deluje pri polni moči. Po dosegu želene temperature, se narpava ustavi. Klimatska naprava je torej ali prižgana ali ugasnjena. Inverterska naprava pa ob uravnavanju moči vzdržuje želeno temperaturo brez ugašanja. Zato je njeno delovanje tišje in porabi manj energije, kot jo običajna klimatska naprava porabi ob ponovnem zagonu. Ali ste vedeli? Najbolj razširjene klimatske naprave oziroma tako imenovani »Split« klimatski sistemi v eni uri porabijo 1-3kWh električne energije.
Bodite del rešitve
Večina gospodinjstev (71%) klimatsko napravo vklopi šele, ko zunanja temperatura preseže 28 stopinj. (Raziskava REUS 2019 GOS)
Porabi manj APP
Na brezplačni spletni aplikaciji Porabimanj lahko na lastnem primeru preverite koliko denarja, energije in emisij CO2 bi lahko prihranili v primeru, da zamenjate staro klimo s sodobnejšo, ali pa preverite za koliko se bo povečal vaš letni račun za elektriko v primeru, da si omislite klimatsko napravo.
Članek je omogočil ELES
You must be logged in to post a comment.