06.09.2023 • Avtor: Branko Baćović
Lastna izkušnja (6): Regulacija temperature zraka v ogrevalni sezoni
Da bi čim bolj optimalno izkoristili prednosti novo vgrajenega ogrevalnega sistema, smo vgradili sistem za regulacijo temperature plinskega kotla in namestili senzorje za temperaturo in vlažnost zraka.
Po zaključku vgradnje novega sistema za ogrevanje prostorov in pripravo sanitarne tople vode smo kar nekaj časa namenili nastavitvi celotnega sistema. Za lažje merjenje temperature zraka smo v izbranih prostorih namestili senzorje za spremljanje temperature in vlažnosti zraka, ki sta pomembna elementa toplotnega ugodja v stanovanju.
Korak izvedbe projekta zamenjave ogrevalnega sistema je trajala približno en teden. Korak izolacije cevi razvodnega sistema, spoznavanja novega sistema in nastavitev načina delovanja vseh naprav pa je trajal približno dva tedna.
Primer iz prakse
To je šesti od devetih člankov, v katerih delimo svojo izkušnjo zamenjave starega ogrevalnega sistema z novim. V tem članku predstavljamo našo rešitev za regulacijo temperature zraka v prostorih oziroma za regulacijo temperature vode v ogrevalnemu sistemu plinskega kotla.
- Zamenjava ogrevalnega sistema
- Ali je ob zamenjavi ogrevalnega sistema smiselna tudi zamenjava energenta?
- Menjava ogrevalnega sistema po korakih
- Naprave novega sistema za ogrevanje in pripravo sanitarne tople vode
- Izolacija cevi razvodnega sistema za ogrevanje (video)
- Regulacija temperature zraka v ogrevalni sezoni
- Optimizacija delovanja radiatorja
- Spoznavanje in vzdrževanje ogrevalnega sistema
- Spremljanje porabe plina in rezultati zamenjave ogrevalnega sistema
Kaj smo ugotovili v zvezi z regulacijo temperature zraka v ogrevalni sezoni
V preteklosti smo imeli naslednje probleme:
- Standardni plinski kotel ni omogočal regulacije kot sodobni kondenzacijski plinski kotel.
- Pojavljale so se toplotne izgube zaradi neizoliranih cevi ogrevalnega sistema.
- Ni bilo nikogar, ki bi bil ali ki bi se čutil odgovornega za vzdrževanje sistema in spremljanje režima delovanja.
Med projektom zamenjave sistema za ogrevanje prostorov in pripravo sanitarne tople vode smo prišli do naslednjih ugotovitev:
- Regulacija temperature vode v sistemu za ogrevanje prostorov je ključna za učinkovito delovanje sistema in je mogoča le, če sistem pravilno deluje in je redno vzdrževan.
- Pri regulaciji temperature zraka med ogrevalno sezono je najbolj pomembno, da nekdo v gospodinjstvu pozna funkcije termostata in redno prilagaja način delovanja. Za ta namen je najbolje pripraviti navodila.
Namestitev regulacije temperature zraka v ogrevalni sezoni
Temperatura zraka v prostorih se v našem ogrevalnem sistemu regulira na tri načine:
- Centralna regulacija glede na zunanjo temperaturo zraka
- Centralna regulacija glede na notranjo temperaturo zraka
- Lokalna regulacija temperature zraka
Tako centralna regulacija plinskega kotla samodejno uravnava temperaturo dvižnega voda (dvižni vod prenaša toplo vodo od plinskega kotla do radiatorjev) na podlagi izmerjene zunanje temperature, izmerjene notranje temperature in nastavljene temperature prostorov. Plinski kotel se izklopi, ko je dosežena nastavljena temperatura v referenčnemu prostoru.
Za centralno regulacijo temperature dovoda v plinskemu kotlu (A) uporabljamo ožičeni zunanji senzor (B) in brezžični termostat, ki je sestavljen iz upravljalne enote (C) in stikalne enote (D).
Centralna regulacija glede na zunanjo temperaturo zraka
Zunanji senzor omogoča nastavitev temperature dvižnega voda glede na zunanjo temperaturo zraka. Nižja kot je zunanja temperatura, višja mora biti temperatura dovoda in obratno.
Inštalater je najprej na ustreznem mestu na fasadi namestil senzor zunanje temperature zraka okolice (B) in ga nato z žico povezal s plinskim kotlom (A).
Centralna regulacija glede na notranjo temperaturo zraka
Nato je inštalater namestil brezžični termostat (C+D), ki nam omogoča dodatno regulacijo dovoda glede na temperaturo zraka v notranjih prostorih. Brezžični termostat ima dve enoti: upravljalno enoto – oddajnik (C) in stikalno enoto – sprejemnik (D).
Upravljalno enoto s tipalom temperature smo namestili v »referenčnemu« prostoru, stikalna enota pa je nameščena v plinskemu kotlu.
Obe enoti med seboj komunicirata s pomočjo radijskega signala. Zato je treba v večjih objektih uporabljati brezžične termostate z daljšim dosegom. V ta namen smo testirali dva modela termostatov.
Prvi model termostata, ki smo ga testirali, je imel doseg 30 m na odprtem prostoru in težave s sprejemom signala iz kotlovnice zaradi več debelih sten med kotlovnico in stikalno enoto termostata.
Drugi model je imel doseg 100 m, kar omogoča komunikacijo med upravljalno in stikalno enoto brez kakršnih koli težav. Čeprav je bil termostat videti bolj staromodno, je bilo upravljanje z njim tudi enostavnejše, hkrati pa smo lažje odčitavali podatke.
Na termostatu smo nastavili takšen način delovanja, da, ko smo doma, je želena temperatura okoli 21 °C, ponoči ali ko smo običajno odsotni pa pade na 19 °C.
Lokalna regulacija temperature zraka
Za lokalno regulacijo temperature v posameznih prostorih dodatno uporabljamo radiatorske termostatske ventile (E).
Za vsak prostor smo določili želeno temperaturo. Položaj termostatske glave (1-5) smo določili z merjenjem temperature v prostoru za vsak položaj posebej.
Ta položaj je lahko drugačen za vsako sobo. Na primer v eni sobi se vzpostavi temperatura 20-21 °C, ko je termostatska glava v položaju 2, v drugi pa, ko je v položaju 3.
Spremljanje temperature in vlažnosti zraka
Za lažje merjenje temperature smo v določenih prostorih namestili tudi senzorje za spremljanje temperature in vlažnosti zraka.
Izmerjeni podatki se brezžično prenašajo do osnovne enote. Tako lahko spremljamo višino temperature in relativno vlažnost zraka v več prostorih hkrati. Izbrana naprava omogoča spremljanje temperature in vlažnosti več dodatnih prostorov.
Ugotovitev
Razlogi, zakaj je regulacija temperature zraka v ogrevalni sezoni bistvena, sta izboljšanje toplotnega ugodja in udobja ter zmanjšanje stroškov ogrevanja prostorov. Za centralno regulacijo temperature dovodne vode ogrevalnega sistema uporabljamo zunanji senzor in termostat, ki je nameščen v »referenčnem« prostoru. Za lokalno regulacijo temperature zraka v posameznih prostorih pa uporabljamo še termostatske glave na radiatorjih.
Skoraj petina anketiranih slovenskih gospodinjstev namerava v obdobju enega leta namestiti regulacijo ogrevalnega sistema v stanovanju / hiši.
Vir: Raziskava energetske učinkovitosti Slovenije – REUS 2022
Mogoče te še zanima
You must be logged in to post a comment.