05.04.2020
Minimalna potreba po energiji za gospodinjstva v kriznih razmerah
Krizna situacija, ki jo je povzročil koronavirus, je pri mnogih spodbudila odgovornejše ravnanje in globlje razumevanje pomena osnovnih življenjskih pogojev, ki nam jih zagotavlja sodobna družbeno-ekonomska ureditev. Med osnovne življenjske pogoje pa sodi tudi oskrba z energijo. Zato je smiselno predvideti koliko električne energije je treba zagotoviti za normalno delovanje sodobne družine.
V Raziskavi energetske učinkovitosti Slovenije – REUS 2019 smo 1.002 anketiranih gospodinjstev povprašali katere električne naprave imajo v svojih gospodinjstvih in kako jih uporabljajo. Na podlagi odgovorov anketiranih gospodinjstev smo naredili okvirni izračun minimalne potrebe po energiji, ki jo je treba zagotoviti slovenskim gospodinjstvom.
Približen izračun kaže, da letna minimalna potreba po električni energiji in stroški (brez gretja in klimatizacije) znašajo v povprečju 1.657 kWh oziroma 265 EUR*) za eno gospodinjstvo.
To pomeni, da letna minimalna potreba po električni energiji in stroški (brez gretja in klimatizacije) za vsa slovenska gospodinjstva znašajo skupaj 1.366 milijonov kWh (1.366 GWh) oz. 219 milijonov EUR.
*) Cena električne energije v Sloveniji za gospodinjstva za 4. četrtletje 2019 skupaj z vsemi davki znaša 0,16 EUR za kWh, (vir: SURS, 03/2020)
Porabi manj APP
Ob zamenjavi 5 navadnih žarnic, od katerih je 1 prižgana eno uro in ostale po 5 ur, z LED sijalkami, lahko na letni ravni prihranite tudi do 57€.
Na brezplačni spletni aplikaciji Porabimanj, lahko na lastnem primeru preverite koliko denarja, energije in emisij CO2 bi prihranili, če bi zamenjali žarnice s sijalkami.
Mogoče te še zanima
You must be logged in to post a comment.