Barvna temperatura LED sijalk za stanovanje – kako izbrati?
LED sijalke nam omogočajo, da poleg jakosti (moči) osvetlitve prostora svojim potrebam prilagodimo tudi njeno barvo. Hladna svetloba se uporablja za osvetlitev delovnih prostorov ali delovnih površin. Topla svetloba je primernejša za dnevne in otroške sobe ter spalne prostore.
Pred leti so najpogosteje prodajali žarnice z žarilno nitko, ki so oddajale toplo rumeno svetlobo. Če smo želeli bolj modrikasto belo svetlobo za osvetlitev delovnih površin v kuhinji, garaži ali delavnici, smo uporabili neonske luči. A neonske luči zahtevajo drugačen navoj (»fasungo«) in drugačen način pritrditve.
Modeli grl za žarnice in sijalke
Danes nam sodobne LED sijalke z različnimi navoji (npr. E14, E27, G4) omogočajo, da barvo svetlobe prilagodimo svojim potrebam s pomočjo že obstoječih svetilk. Sodobne sijalke celo omogočajo spreminjanje barvne temperature svetlobe na daljavo, z daljinskim upravljalnikom.
Barvna temperatura sijalk
Za opis barve svetlobe se uporablja njena temperatura v mednarodnih enotah – kelvinih (K). Barvna temperatura svetlobe se običajno giblje od 1.500 K za romantično, toplo rumeno svetlobo, kot jo oddaja sveča, in vse do 10.000 K, kot je dnevna svetloba pri jasnem modrem nebu. Enota kelvin je dobro znana fotografom, oblikovalcem razsvetljave in inženirjem elektrotehnike.
Barvna temperatura je odvisna od uporabljene tehnologije. Sodobna LED tehnologija omogoča izdelavo sijalk s širokim razponom barvne temperature. Vendar lahko v trgovini najdemo le tri kategorije temperature bele svetlobe:
- Topla bela svetloba
Barvna temperatura od 2.700 do 3.000 kelvinov. - Nevtralna bela svetloba
Barvna temperatura od 4.000 do 4.400 kelvinov. - Hladna bela (dnevna) svetloba
Barvna temperatura od 5.500 do 6.500 kelvinov.
Topla svetloba, ki ni neposredna, je še posebej priporočljiva za razsvetljavo otroških sob. Nasveti bodo v pomoč tudi na svetlobo občutljivim osebam.
Hladna svetloba za delo, topla za sprostitev
Človeški bioritem je prilagojen vsakodnevni menjavi dneva in noči. Dnevna svetloba poživi naš možganski sistem, medtem ko nas večerna svetloba pomirja.
Pravilo za izbiro barvne temperature LED sijalke je preprosto:
- Hladna barva svetlobe se priporoča za razsvetljavo delovnih prostorov, delovnih površin v kuhinji ali delavnici ter za fotografiranje in video posnetke interierja.
- Topla barva svetlobe se priporoča za prostore, kjer bivamo, ko ne delamo in ko se želimo sprostiti, ter za prostore za spanje in počitek.
3.000 K / 4.000 K / 6.500 K
Nevarnost modre svetlobe
Če se bojite, da so sijalke s hladno (modro) barvno temperaturo nevarne, se lahko sprostite: prisotnost valovnih dolžin v modrem delu vidnega spektra ne pomeni nujno, da je vir svetlobe tudi nevaren.
Sijalke za splošno razsvetljavo brez posebnih oznak na embalaži so varne za uporabo in modra svetloba, ki jo oddajajo, ne predstavlja nevarnosti za oči. Če želite biti prepričani glede varnosti in kakovosti, kupite kakovostne LED sijalke priznanih (evropskih) proizvajalcev.
Dejavniki, ki vplivajo na tveganje poškodb oči, so čas oz. dolžina izpostavljenosti svetlobnemu viru, količina svetlobe na enoto površine in količina energije v modrem delu spektra.
Ugotovitev
Danes je na trgu velika izbira sijalk. Pri nakupu moramo biti pozorni na vate, lumne in kelvine. Če imamo radi toplo belo svetlobo, podobno žarnicam z žarilno nitko, je pravi izbor sijalka, ki oddaja svetlobo temperature okoli 3.000 K. Če imamo raje nevtralno svetlobo, lahko zberemo sijalko temperature 4.000 K. Za še bolj modrikasto-belo barvo svetlobe moramo izbrati sijalke temperature nad 5.500 K.
Ali ste vedeli?
Ali ste vedeli, da LED sijalke najmanj privlačijo mrčes? Ameriške in nemške raziskave kažejo, da LED sijalke za osvetlitev zunanjih prostorov, kot so terase, vrtovi ali poti, privabljajo veliko manj žuželk kot druge vrste sijalk. Zato LED sijalke bolj prispevajo k ohranjanju naravnega okolja nočnih žuželk in živali.
ZA VAS SMO PREVERILI
Izjemno ugodno ponudbo za visoko učinkovite LED sijalke razreda A+ za bivalne in delovne prostore si oglejte na spletni strani Energija plus, kjer so sijalke pregledno predstavljene s tehničnimi značilnostmi kot so svetlobni tok, barva svetlobe, idr.
Sijalke lahko kupite po izjemno nizkih cenah na prodajnih mestih Energije plus v Mariboru, Ptuju, Slovenski Bistrici, Radgoni in Murski soboti. Za odgovore na vprašanja in svetovanje pokličite na brezplačno telefonsko številko 080 21 15 ali pišite na info@energijaplus.si.
Zdaj, ko veste kako kelvini vplivajo na izbor sijalk, bo vaša odločitev dosti lažja.
Promocijsko sporočilo
Porabi manj APP
Ob zamenjavi 5 navadnih žarnic, od katerih je 1 prižgana eno uro in ostale po 5 ur, z LED sijalkami, lahko na letni ravni prihranite tudi do 57€.
Na brezplačni spletni aplikaciji Porabimanj, lahko na lastnem primeru preverite koliko denarja, energije in emisij CO2 bi prihranili, če bi zamenjali žarnice s sijalkami.
Mogoče te še zanima
You must be logged in to post a comment.