Metoda za izračun hladilne moči klimatske naprave
Osnovno načelo pri izračunu potrebe po hlajenju nam pomaga preveriti, če lahko zmanjšamo skupno potrebo po hlajenju, in izbrati temu primerno hladilno moč klimatske naprave.
Natančen izračun potrebe po hlajenju, ki je potreben za določitev moči klimatske naprave, ni enostaven. Ta članek želi predstaviti tiste dejavnike, ki vplivajo na izračun skupne potrebe po hlajenju v posameznem prostoru.
Na ta način lažje ocenite:
- potrebo po hlajenju prostora, ki ga želite ohladiti,
- če in na kakšen način lahko trajno zmanjšate potrebo po hlajenju,
- moč hlajenja klimatske naprave.
Toplotna prehodnost
Do izmenjave toplote pride, ko obstaja razlika med temperaturama dveh prostorov. Toplota vedno potuje iz prostora z višjo temperaturo zraka v prostor z nižjo temperaturo zraka. To pomeni, da v času hladilne sezone toplota prehaja iz zunanjosti v notranjost domovanja; v tem primeru govorimo o toplotnem dobitku.
Količina toplote, ki prehaja skozi gradbeni material, je odvisna od površine in toplotne prehodnosti (U-vrednosti) mejnega materiala ter temperaturne razlike med zunanjo in notranjo temperaturo.
Toplotna prehodnost (U-vrednost) nam pove, koliko toplote v časovni enoti (W) preide skozi površino 1 m² ob razliki temperatur zraka med obema prostoroma 1 Kelvin (1 K = 1°C). Enota za toplotno prehodnost je W/m²K.
Toplotna prehodnost je odvisna od vrste in kakovosti materiala. Nižja toplotna prehodnost oz. nižja U-vrednost pomeni boljši izolacijski material.
Toplotni dobitek
V okvirnem izračunu toplotni tok oz. toplotni dobitek skozi okna in stene, strop ali tla izračunamo tako, da toplotno prehodnost materiala pri standardnih pogojih pomnožimo s površino materiala. Enota za toplotni dobitek je vat (W). Pri klimatizaciji veljajo standardni pogoji, ko je zunanja temperatura 35 °C, notranja temperatura prostora pa 27 °C.
Toplotna prehodnost pri standardnih pogojih (W/m²) x Površina (m²) = Toplotni dobitek (W)
Izračun potrebe po hlajenju za posamezni prostor
Če želimo izračunati potrebo po hlajenju za posamezni prostor, moramo najprej izračunati toplotni dobitek skozi vse mejne površine prostora oz. zunanje toplotne dobitke. Prednost tega izračuna je, da lahko ocenimo količino toplote, ki prihaja v prostor, ki ga želimo ohladiti. Tako lahko preverimo, če in na kakšen način lahko toplotni dobitek skozi to površino zmanjšamo.
Mejne površine so praviloma:
- okna in vrata terase,
- strop ali streha,
- zunanje stene (brez oken),
- notranje stene,
- tla.
Poleg zunanjih toplotnih dobitkov moramo izračunati tudi notranje toplotne dobitke, ki jih ustvarimo ljudje in električne naprave. S seštevanjem posameznih toplotnih dobitkov tako dobimo skupno potrebo po hlajenju prostora. Ta vrednost nam služi kot osnova za določanje hladilne moči klimatske naprave pri standardnih temperaturnih pogojih.
Zunanji toplotni dobitki (W) + Notranji toplotni dobitki (W) = Potreba po hlajenju (W)
Razumem
Standardni temperaturni pogoj, po katerem so narejeni vsi izračuni za klime je predpostavka, da je zunanja temperatura 35°C in da prostor ohlajamo na 27°C.
Izračun hladilne moči klimatske naprave
Energetski svetovalci običajno svetujejo, da pred nakupom klimatske naprave preverimo, če obstajajo drugi načini, da trajno zmanjšamo potrebo po hlajenju prostora. Včasih je smiselno zamenjati okna oziroma namestiti zunanja senčila, včasih pa lahko potrebo po hlajenju delno zmanjšamo že s spreminjanjem navad. Poleg tega lahko energetski svetovalci izračunajo potrebo po hlajenju za vaš konkreten primer in vam svetujejo, katera klimatska naprava je za vas najustreznejša.
Svetovanje
S konkretnimi vprašanji o rabi električne energije za hlajenje in gretje prostorov, gospodinjske aparate ali razsvetljavo se obrnite na neodvisne svetovalce v mreži ENSVET.
Prijavite se za brezplačno svetovanje v vaši najbližji svetovalni pisarni mreže ENSVET, ki deluje pod okriljem Eko sklada.
Če natančnih vrednosti za toplotno prehodnost oken in sten ne poznamo, energetski svetovalci in ponudniki klimatskih naprav pri izračunu hladilne moči klimatske naprave za toplotne prehode uporabijo okvirne vrednosti. Glede na te vrednosti se lahko končni izračun med posameznimi ponudniki opreme oz. energetskimi svetovalci razlikuje.
Vendar je osnovno načelo izračuna vedno enako: najprej seštejemo zunanje toplotne dobitke (skozi okna, stene, tla, strop ali streho), nato pa jim prištejemo še notranje toplotne dobitke (zaradi ljudi in električnih naprav). Hladilna moč klimatske naprave mora biti nekoliko višja od potrebe po hlajenju.
Nazivna hladilna moč klimatskih naprav je določena za standardne pogoje (zunanjo temperaturo 35 °C in notranjo temperaturo 27 °C). Če želimo doseči večjo temperaturno razliko, potrebujemo klimatsko napravo z večjo hladilno močjo.
Ugotovitev
V procesu ocenjevanja potrebe po hlajenju lahko sami preverimo katere površine najbolj vplivajo na skupno potrebo po hlajenju. Tako tudi ocenimo, če in na kakšen način (na primer z namestitvijo zunanjih senčil) lahko trajno zmanjšamo trenutne potrebe po hlajenju, in izračunamo približno hladilno zmogljivost klimatske naprave pri standardnih pogojih.
Porabi manj APP
Na brezplačni spletni aplikaciji Porabimanj lahko na lastnem primeru preverite koliko denarja, energije in emisij CO2 bi lahko prihranili v primeru, da zamenjate staro klimo s sodobnejšo, ali pa preverite za koliko se bo povečal vaš letni račun za elektriko v primeru, da si omislite klimatsko napravo.
Mogoče te še zanima
You must be logged in to post a comment.