
Indeks prikaza barv (barvni videz)
Indeks prikaza barv (CRI ali Ra) je pomemben parameter, ki vpliva na kakovost svetilk. Označuje obseg, v katerem je barva objekta osvetljenega z umetno svetlobo, podobna barvi objekta osvetljenega z naravno svetlobo. Prikazana je na lestvici med 0 in 100 v kateri je sončna svetloba označena z indeksom 100. Indeks barv se uporablja za ugotavljanje in subjektivno dojemanje osvetljenih predmetov. Povečanje vrednosti tega indeksa pomeni, da kakovost svetlobe raste do naravne svetlobe.
Ta parameter močno vpliva na razlike v ceni svetilke, saj so svetilke z višjim indeksom barvnega videza višje kakovosti, in zato dražje.
Barvna indeksna kartica (CRI ali Ra):
- 90-100 največja vrednost
- 80-89 odlična vrednost
- 70-79 dobra vrednost
- 60-69 zadostna vrednost
- <60 nezadostna vrednost
Navadne žarnice in halogenske sijalke imajo indeks približno 100, LED sijalke pa od 75 do 95. Indeks pri varčnih sijalkah se giblje od 80 do 89 in pri neonkah od 70 do 85. Slednji dve imata v povprečju manjšo vrednost, ki je v veliki meri odvisna od kakovosti izdelave sijalk.
Uredba Komisije Evropske Skupnosti št. 1194/2012 opredeljuje, da je vrednost indeksa prikaza barv oz. barvnega videza sijalk, ki se prodajajo v EU, iznad 80 za sijalke namenjene razsvetljavi prostorov in iznad 65 za sijalke namenjene razsvetljavi na prostem ali v industriji.

Kako izbrati ustrezno sijalko
Barvna temperatura in indeks prikaza barv sta pomembna parametra pri izbiri sodobnih sijalk različnih tehnologij. Pred izbiro svetlobnega telesa je potrebno razmisliti o namembnosti prostora in kako dolgo bo sijalka prižgana. V dnevnih sobah, kjer preživljamo pozne popoldanske ure, priporočamo sijalke visoke kakovosti (CRI>80) rahlo rumene barve (tempertatura barv do 3.500K), ker njihova svetloba ustreza sončni svetlobi, ki pomirja naš bioritem. V delavnih prostorih priporočamo visoko kakovostne sijalke (CRI> 80) hladno bele barve (nad 5.500 K), ki so podobne dnevni svetlobi in ki nas aktivirajo.
Porabi manj APP
Ob zamenjavi 5 navadnih žarnic, od katerih je 1 prižgana eno uro in ostale po 5 ur, z LED sijalkami, lahko na letni ravni prihranite tudi do 57€.
Na brezplačni spletni aplikaciji Porabimanj, lahko na lastnem primeru preverite koliko denarja, energije in emisij CO2 bi prihranili, če bi zamenjali žarnice s sijalkami.
ZA VAS SMO PREVERILI
Izjemno ugodno ponudbo za visoko učinkovite LED sijalke razreda A+ za bivalne in delovne prostore si oglejte na spletni strani Energija plus, kjer so sijalke pregledno predstavljene s tehničnimi značilnostmi kot so svetlobni tok, barva svetlobe, idr.
Sijalke lahko kupite po izjemno nizkih cenah na prodajnih mestih Energije plus v Mariboru, Ptuju, Slovenski Bistrici, Radgoni in Murski soboti. Za odgovore na vprašanja in svetovanje pokličite na brezplačno telefonsko številko 080 21 15 ali pišite na info@energijaplus.si.
Zdaj, ko veste kako kelvini vplivajo na izbor sijalk, bo vaša odločitev dosti lažja.
Promocijsko sporočilo
Ali ste vedeli?
Sir William Thomson (1824-1907), znan kot lord Kelvin je škotski fizik in inženir. Po njem se imenuje osnovna enota za absolutno temperaturo kelvin.
Svetloba je elektromagnetno sevanje pri različnih valovnih dolžinah. Človeško oko je zmožno, da vidi valovne dolžine od 380 nm (rdeča barva) do 780 nm (vijolična barva). Bela barva je elektromagnetno sevanje valovne dolžine celotnega barvnega spektra od 380 nm do 780 nm.
V beli svetlobi “toplih” tonov (označenih z barvno temperaturo do 3.500 K) prevladuje oranžni del spektra, v beli svetlobi “hladnih” tonov (označenih z barvno temperaturo iznad 3.500 K) prevladuje modri del spektra.
Mogoče te še zanima