Porabi manj INFO
  • Facebook
  • Linkedin
  • Youtube
  • Ogrevanje
  • Hlajenje
  • Električne naprave
  • Mobilnost
  • Koliko porabi …
  • Slovar
  • Novice
  • Porabimanj APP
    • Vodnik po aplikaciji
    • Naročite aplikacijo
  • Search
  • Menu
You are here: Home / Električne naprave / Kompaktne FLUO sijalke so najbolj poznane pod imenom varčne sijalke
  • V gospodinjstvih se največ uporabljajo CFL sijalke

    Kompaktne FLUO sijalke so najbolj poznane pod imenom varčne sijalke / PorabimanjINFO / ilustracija: Branko Baćović

KOMPAKTNE FLUORESCENČNE SIJALKE SO NAJBOLJ POZNANE POD IMENOM VARČNE SIJALKE

Kompaktne fluorescenčne ali skrajšano kompaktne fluo sijalke (CFL) so v spletnih trgovinah najbolj pogosto imenovane varčne žarnice ali varčne sijalke. Varčne sijalke porabijo do 85% manj energije kot navadne žarnice z žarilno nitko in imajo tudi do 20-krat daljšo življenjsko dobo.

Kompaktne FLUO sijalke so najbolj poznane pod imenom varčne sijalke / PorabimanjINFO / ilustracija: Branko Baćović

Sodobne varčne sijalke so energetsko učinkovitejše od starejših modelov, saj uporabljajo kot tip napajanja elektronske dušilce ​​namesto magnetnih. Kvalitetni elektronski dušilci prispevajo k temu, da imajo kompaktne fluorescenčne sijalke daljšo življenjsko dobo, hitrejši zagon in delujejo brez utripov in hrupa. Pri tem porabijo ob vklopu za malenkost več energije, a že po nekaj sekundah  delujejo zelo učinkovito.

Varčne (kompaktne fluorescenčne) sijalke naj bi “vzdržale” vsaj 3.000 obratovalnih ciklov (vklop / izklop) za 8.000 ur življenjske dobe. Specialne varčne sijalke pa lahko v času življenjske dobe prenesejo tudi do pol milijona prekinitvenih ciklov. Ta vrsta kompaktnih fluorescenčnih sijalk se lahko brez težav uporablja v prostorih, v katerih se svetlobno telo pogosto vklaplja in izklaplja.

Značilnost varčnih sijalk je, da potrebujejo eno do dve minuti za dosego polne svetlobne moči. Iz tega razloga ni priporočljivo, da se z njimi osvetljujejo prostori, kjer se ne zadržujemo dlje časa oziroma v kateri takoj potrebujemo polno moč svetlobe, kot so stopnišča ali hodniki.

Parametri, ki vplivajo na kakovost varčnih sijalk

Najpomembnejši parametri za potrošnike so označeni na embalaži sijalk, a vendar preden se “poglobite” v parametre in ceno, ne pozabite preveriti kakšno obliko grla sijalke potrebujete. S tem si boste hitro zmanjšali obseg sijalk, ki so primerne za vašo uporabo.

Naslednji parametri veljajo za vse vrste sodobnih svetil (varčne oz. kompaktne fluorescenčne, LED, halogene in fluorescenčne sijalke ali po domače neonke):

  • Moč sijalke se meri v vatih (W) in določa električno moč, ki je potrebna, da sijalka proizvaja svetlobo. Ta parameter vpliva na znesek vašega računa za električno energijo.
  • Svetlobna moč (svetlobni tok) se meri v lumnih (lm) in določa skupno količino svetlobe, ki jo proizvaja svetlobno telo. Ta informacija nam je potrebna, ker pri varčnih sijalkah na podlagi podatkov o moči (W) ne moremo sklepati, koliko sijalka dejansko sveti. Da bi jih primerjali z “običajnimi” vrednostmi na »navadnih« žarnicah, proizvajalci navajajo močnostni ekvivalent. Npr. vrednost 1.400 / 1.500 lumnov ustreza svetlobni moči »navadne« žarnice z močjo 100 W.

Pojasnitev razlike med močjo (W) in svetlobno močjo (lm) si lahko preberete tukaj  →

  • Temperatura barve se meri v Kelvinih (K) in njena vrednost določa ali sijalke ustvarjajo toplo ali hladno barvo svetlobe. Nižja kot je temperatura barve, »toplejša« je svetloba. Barvne temperature do 3.300 Kelvinov, ki dajejo toplo belo svetlobo, se priporočajo za dnevne prostore. Barvna temperatura varčnih sijalk je med 3.300 – 5.300 Kelvinov in so nevtralne barve. Barvno temperaturo nad 5.300 Kelvinov doživljamo kot “hladno” svetlobo, ki deluje na nas stimulativno in se zato priporoča npr. v delovnih prostorih.
  • Indeks prikaza barv (CRI ali Ra) je številčna vrednost med 0 in 100. Ta vrednost opisuje do katere mere se barva objekta, osvetljena s kompaktno fluorescenčno sijalko, ujema z barvo kot jo vidimo, če je ta objekt osvetljen z naravno svetlobo. Sončna svetloba ima CRI vrednost 100. Vrhunske sijalke imajo CRI vrednost nad 90.

Za obrazložitev razlike med barvno temperaturo in indeksom prikaza barv poglejte tukaj  →

Pri izbiri kompaktnih fluorescenčnih sijalk so še posebej pomembni naslednji parametri:

  • Čas segrevanja za doseganje 60% ali 80% osvetlitve (odvisno od oznake na tehnični specifikaciji) označuje čas v sekundah, v katerih mora varčna sijalka doseči 60% oz. 80% skupne svetlosti (npr. 120 sec ali 2 minuti). Ta čas je odvisen od kakovosti kompaktne fluorescenčne sijalke.
  • Število stikalnih ciklov svetilke določa najmanjše število vklopov in izklopov, ki jih sijalka mora “zdržati” v določenem času življenjske dobe. Da si lažje zapomnimo, lahko uporabimo pravilo, da je število ciklov enako ali večje od življenjske dobe sijalke, ki je navedena v urah. Na primer, kakovostna varčna sijalka s 10.000 urami mora imeti najmanj 10.000 ciklov preklapljanja. Ob predpostavki, da se 2-krat na dan vklopi in izklopi, to traja približno 6 do 7 let. Za boljše in dražje varčne sijalke je število preklopnih ciklov  precej večje.
  • Proizvajalci morajo v tehničnih specifikacijah vseh varčnih sijalk navesti vsebnosti živega srebra v miligramih (mg). V boljših sijalkah se dodaja trdi amalgam, ki je manj nevaren za zdravje in okolje ampak vpliva na čas doseganja polne svetilnosti.

Tesla in družina Varčun ti pomagajo izbrati prave sijalke. Preberi več →

Kako izbrati varčno sijalko

Za proizvajalce sodobnih svetil je težko optimizirati vse parametre hkrati, ker se kakovost sijalk neposredno odraža na ceni. Tehnologija se spreminja in zaradi tega imajo nove vrste varčnih sijalk izboljšane lastnosti po enaki ali nižji ceni v primerjavi s starejšimi tipi energetsko varčnih sijalk.

Sijalke je potrebno izbrati glede na funkcijo, ki jo bodo imele. Na primer, če se svetilka v prostoru pogosto vklaplja in izklaplja, so pomembni parametri kot je visoka preklopna vrednost in življenjska doba. V delovnih ali dnevnih prostorih, kjer preživimo veliko časa, so bolj pomembni parametri moči (W), svetlobna moč (lm) in barvna temperatura (K), pa tudi indeks barvnega prikaza (CRI).

Kaj storiti, ko se kompaktna fluorescenčna sijalka razbije

  1. Najprej je potrebno prostor prezračiti najmanj pol ure. Zlasti otroci in živali morajo zapustiti sobo.
  2. Uporabite gumijaste rokavice, da preprečite stik kože z živim srebrom.
  3. Zlomljene ostanke z gladkih površin poberite z lepenko in nato obrišite z mokro krpo. Živo srebro, če je padlo na preprogo, odstranite z lepljivim trakom. Ne uporabljajte sesalnika, zaradi tega, da se živo srebro ponovno ne “razprši” nazaj v prostor.
  4. Vse ostanke ter uporabljene krpe ali druge materiale “hermetično” zaprite v kozarec podoben tistemu za vlaganje zelenjave in odpeljite v zbirališče strupenih odpadkov.
Začetek

Za vas smo preverili

Logo_EnergijaPlus-outline

Energija plus nudi na svoji spletni strani veliko izbiro LED sijalk energijskega razreda A+  navoja E27, E14 in GU10 in različnih temperaturnih barv po ugodnih cenah.

Velika izbira LED sijalk

Promocijsko sporočilo

Porabi manj APP

Nikola Tesla / Porabimanj INFO / Ilustracija: Branko BaćovićOb zamenjavi 5 navadnih žarnic, od katerih je 1 prižgana eno uro in ostale po 5 ur, z LED sijalkami, lahko na letni ravni prihranite tudi do 57€.

Na brezplačni spletni aplikaciji Porabimanj, lahko na lastnem primeru preverite koliko denarja, energije in emisij CO2 bi prihranili, če bi zamenjali žarnice s sijalkami.

Vodnik po APP
 
Preveri prihranke

Ali ste vedeli?

Heinrich Geissler / Porabimanj INFO / Ilustracija: Branko Baćović-Geissler

Razvoj fluo sijalk se je začel leta 1856 s Heinrichom Geisslerjem (1814-1879) v Bonu, ki je izumil tako imenovano Geisslerjevo cev. Geisslerjeva cev se je takrat uporabljala samo za reklame in za zabavo, ker za osvetljitev prostorov ni dajala dovolj močne svetlobe.

Po tem je več znanstvenikov, kot je Peter Cooper Hewitt (1861-1921), eksperimentiralo z različnimi materiali in načini napajanja in ob tem razvijalo tehnologijo fluorescenčnih sijalk. Leta 1934 je na podlagi patenta General Electric razvita prva moderna fluorescenčna sijalka, ki se je pojavila v prodaji aprila 1938. V proizvodnji sijalk se je do sedaj največ spreminjal način napajanja.

Zanimiva dejstva

Raziskava energetske učinkovitosti Slovenije / REUS 2017

V raziskavi REUS 2017 smo vprašali 1015 slovenskih gospodinjstev, da spontano navedejo vrste sijalk, ki jih poznajo. V Sloveniji so najbolj poznane LED-sijalke, ki jih je spontano navedlo malo več kot dve tretjine anketirancev (69%). Kompaktne fluorescenčne sijalke (varčne sijalke) je navedlo več kot polovica anketirancev (53%).

Pri uporabi sijalk pa je obrnjeno. Raziskava kaže, da se v gospodinjstvih največ uporabljajo kompaktne fluorescenčne (varčne) sijalke, ki jih uporablja slabe tri četrtine gospodinjstev (70%). LED sijalke pa uporablja slabe dve tretjine gospodinjstev (60%).

Podrobnejše poročilo

Mogoče te še zanima

Splošno →
Izračun končne cene električne energije /PorabimanjINFO / Ilustracija: Branko Baćović
/by Branko Bacovic

Izračun končne cene električne energije

Razlaga računa za električno energijo / PorabimanjINFO / Ilustracija: Branko Baćović
/by Branko Bacovic

Razlaga računa za električno energijo

Poraba energije naprav v stanju pripravljenosti / PorabimanjINFO / Ilustracija: Branko Baćović
/by Porabimanj Team

Poraba energije naprav v stanju pripravljenosti

Zakaj je koristno, razumeti račun za elektriko / / PorabimanjINFO / Ilustracija Branko Baćović
/by Porabimanj Team

Zakaj je koristno razumeti račun za elektriko (VIDEO)

Kaj je lumen in vat pri sijalkah / PorabimanjINFO / Ilustracija: Branko Baćović
/by Porabimanj Team

Kaj je lumen in vat pri sijalkah

Razsvetljava →
Nasveti za varno uporabo svetilk / PorabimanjINFO / Ilustracija: Branko Baćović
/by Porabimanj Team

Enostavni nasveti za varno uporabo svetilk

Nevarnost modre svetlobe / PorabimanjINFO / Ilustracija: Branko Baćović
/by Porabimanj Team

Nevarnost modre svetlobe

Halogenske žarnice vs. LED sijalke / PorabimanjINFO / Ilustracija: Branko Baćović
/by Porabimanj Team

Halogenske žarnice vs. LED sijalke

Kuhališča →
Koliko elektrike porabi štedilnik / PorabimanjINFO / Ilustracija: Branko Baćović
/by Porabimanj Team

Koliko električne energije porabi električni štedilnik

Moja izkušnja - čiščenje pečice s sodo bikarbono / PorabimanjINFO / Ilustracija: Branko Baćović
/by Porabimanj Team

Moja izkušnja – čiščenje pečice s sodo bikarbono

Čiščenje pečice / PorabimanjINFO / Ilustracija: Branko Baćović
/by Porabimanj Team

Enostavno čiščenje pečice brez kemije

Podeli s prijatelji
  • Share on Facebook
  • Share on Twitter
  • Share on Google+
  • Share on Pinterest
  • Share on Linkedin
  • Share on Tumblr
  • Share on Vk
  • Share on Reddit
  • Share by Mail
Začetek
Led sijalke Eko sklad / Ensvet

Ne spreglej koristnih nasvetov, morda jih prejmeš ravno ob pravem času.

Eneja Varčun / Porabimanj INFO / Ilustracija: Branko Baćović

Všečkaj nas

informa echo

Logo_Informa-Echo
Agencija za integrirano komuniciranje

Kontaktirajte nas

Glavne vsebine

• Nasveti
   − Ogrevanje
   − Klimatizacija
   − Električne naprave
   − Mobilnost
• Koliko porabi ...
• Slovar
• Novice
• O Porabimanj APP
   − Vodnik po APP
   − Naročite APP

DODATNE VSEBINE

• O Porabimanj INFO
• Šale

PRIPOROČAMO

Logo_porabimanjAPP
Brezplačni neodvisni spletni energetski svetovalec

Preveri prihranke


Logo Raziskava REUS

Raziskava energetske učinkovitosti Slovenije

BLOG
© Informa Echo d.o.o. 2017-2020
  • Facebook
  • Linkedin
  • Youtube
  • Domov
  • Ogrevanje
  • Hlajenje
  • Električne naprave
  • Mobilnost
  • Koliko porabi ...
  • Slovar izrazov
  • Novice
  • O Porabimanj APP
  • Prijava na novice
  • Prijava na novice
Ta stran uporablja piškotke. Z nadaljevanjem uporabe te strani soglašate z uporabo piškotkov. Več informacij.
Scroll to top