Kako učinkovito uporabljati električni bojler (grelnik vode)?
Priprava tople sanitarne vode z lokalnim električnim bojlerjem (npr. v kopalnici) lahko v enem letu povzroči visoke stroške.
Spreminjanje navad pri uporabi tople vode pozitivno vpliva na okolje in na naš račun za električno energijo. Kaj lahko naredimo?
Zmanjšajmo količino porabljene tople vode
Dnevna količina porabljene tople vode se lahko zmanjša, če:
- Izklapljajmo toplo vodo, ko je ne potrebujemo!
- Uporabljajmo dodatke, kot je tuš z nizkim pretokom!
- Namesto kopanja v kadi se raje tuširajmo! / S prhanjem do pet minut porabimo trikrat manj vode (30 do 80 litrov) kot pri kopeli (150 do 200 litrov).
Ko ščetkamo zobe, vedno zapirajmo vodo 🙂
Med ščetkanjem zob zapirajmo pipo. Zmanjšanje dnevne porabe tople vode za 10 litrov zmanjša letne izpuste CO2 za 102 kg. Prav tako s tem znižamo svoje letne stroške električne energije za 34 EUR.
Znižajmo končno temperaturo električnega bojlerja
Strokovnjaki priporočajo vzdrževanje temperature vode električnega bojlerja v kopalnici pri 60 °C. Če za vodo za umivanje rok uporabljamo majhen bojler v stranišču ali kuhinji, lahko za učinkovito rabo energije temperaturo znižamo na 40 °C.
Na dan porabimo približno 70 l tople vode!
Z znižanjem najvišje temperature vode z 80 °C na 60 °C lahko zmanjšamo porabo električne energije za 593 kWh, letne stroške električne energije za 95 EUR in izpuste CO2 za 285 kg.
Previsoke temperature povečujejo možnost nastanka vodnega kamna in prispevajo k večji izgubi toplote. Prenizka temperatura vode omogoča nastanek bakterij, kot je legionela.
Legionela je nevarna le, če je v vodi, ki se razprši po zraku (npr. med prhanjem), ker z vdihavanjem vstopi v pljuča.
Legionela ni nevarna, če jo spijemo, ker jo uniči želodčna kislina.
Redno izključujmo električni grelnik vode iz stanja pripravljenosti
Pri majhnih ali srednje zmogljivih električnih kotlih (do 150 l), ki se uporabljajo za lokalno ogrevanje vode, je priporočljivo, da jih izklapljamo, ko jih ne uporabljamo. S tem lahko znatno zmanjšamo izgube toplote v stanju pripravljenosti.
Med daljšo odsotnostjo bojler ugašajmo
Ko sva na obisku pri vnukih, električni bojler izklopim iz stanja pripravljenosti. V teh 60 dneh na leto zmanjšava izpuste CO2 za 34 kg in znižava letne stroške električne energije za 11 EUR.
Izguba toplote v stanju pripravljenosti pomeni izgubo energije/toplote, ki jo električni bojler oddaja, ko ga ne uporabljamo. Vrednost toplotne izgube našega električnega bojlerja je izražena v kilovatnih urah na dan (kWh / 24h) za dano količino vode.
Ali veste, kolikšna je toplotna izguba vašega električnega bojlerja?
Vrednost toplotne izgube se giblje od 0,007 kWh / 24h na liter shranjene vode pri energetsko učinkovitih napravah do 0,025 kWh / 24h na liter shranjene vode pri energetsko neučinkovitih napravah.
Skoraj tretjina anketiranih slovenskih gospodinjstev pozimi ogreva sanitarno vodo centralno oz. na enem mestu za celotno stavbo (npr. Uporablja kotel, bojler, solarni kolektor, toplotno črpalko).
Vir: Raziskava energetske učinkovitosti Slovenije – REUS 2022
Porabi manj APP
Ob zamenjavi 5 navadnih žarnic, od katerih je 1 prižgana eno uro in ostale po 5 ur, z LED sijalkami, lahko na letni ravni prihranite tudi do 57€.
Na brezplačni spletni aplikaciji Porabimanj, lahko na lastnem primeru preverite koliko denarja, energije in emisij CO2 bi prihranili, če bi zamenjali žarnice s sijalkami.
Mogoče te še zanima
You must be logged in to post a comment.