Koristi skupnostnih energetskih projektov
Obnovljivi viri energije (OVE) omogočajo državljanom in skupnostim, da postanejo pomemben akter v energetskem sektorju – ne le kot porabniki, temveč tudi kot proizvajalci. Med drugim prek skupnostnih energetskih projektov (angl. community power), kot so skupnostne sončne elektrarne, v katerih so lastniki ali pa zgolj participirajo pri proizvodnji energije iz obnovljivih virov.
Skoraj vsak posameznik oziroma skupnost lahko na področju energije prevzame aktivno vlogo ter pripomore k čistejši proizvodnji energije in k trajnostni energetski transformaciji. Kot kažejo primeri doma in v tujini, lahko pri trajnostnem projektu proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov sodelujemo tudi, če živimo v večstanovanjski stavbi. Ali če nimamo primerne strehe za postavitev sončnih panelov. V tem primeru lahko skupnostni projekt izvedemo v sodelovanju z občino, ki v ta namen ponudi šolsko streho, streho bližnjega vrtca itd., nadomestilo za uporabo pa nameni npr. v sklad za socialno šibkejše občane ali sklad za lokalni trajnostni razvoj.
Prednosti energetskih skupnosti
Skupnostni energetski projekti so ključni dejavnik pravočasnega in pravičnega podnebno-energetskega prehoda. Poleg tega, da postavljajo odločitve o energetiki v roke ljudi, imajo med skupnostnimi projekti najbolj neposredne in oprijemljive učinke za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov. Kot pri vseh skupnostnih projektih pa je pomembna dimenzija sodelovanja za doseg skupnih trajnostnih ciljev. Namesto, da poskrbimo le za lastne potrebe, s skupnimi močmi dosežemo trajnostno rabo virov, ob tem pa se gradi skupnost, kar s seboj prinaša tudi pomembne nematerialne koristi.
10 razlogov, da začneš ali se pridružiš skupnostnemu energetskemu projektu
Pomagaj graditi sistem, ki je nujen za ustavitev podnebne krize.
Skupnostni projekti za rabo obnovljivih virov energije preusmerjajo denar proč od fosilnih goriv.
Lahko pomagaš zmanjševati energetsko revščino v svojem okolju.
Spoznal/a boš svoje sosede in pomagal/a krepiti svojo skupnost.
Proizvajal/a boš svojo “zeleno” energijo.
Pomagal/a boš izobraževati ljudi o energiji, podnebju in demokraciji.
Skupnostni energetski projekti zadržujejo denar v lokalnih okoljih.
Pokazal/a boš drugim skupnostim, kaj je mogoče narediti.
Skupnostni energetski projekti spodbujajo lokalno krožno gospodarstvo.
Gradil/a boš takšen svet, kot si ga želiš.
Slovenska pobuda
Družbene, gospodarske in okoljske koristi skupnostnih praks potrjuje tudi nova študija “Podnebne pobude, ki jih vodijo skupnosti”, ki je nastala na pobudo okoljskih organizacij Focus in Umanotera v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE. V njej avtorji analizirajo in za navdih predstavljajo 19 primerov dobrih praks, med njimi dve iz Slovenije – Zadrugo sončnih elektrarn Slovenije in Lesno zadrugo Loški Potok.
Študija izpostavlja energetiko kot eno izmed štirih področij, znotraj katerih bi večina slovenskih skupnosti lahko razvila odlične nove pobude. In trenutno je precej idealno obdobje za razvijanje projektov na področju energije iz obnovljivih virov, s katerimi lahko skupnosti pomembno prispevajo v mozaik iskanja rešitev za podnebno krizo.
Zakonodaja je naklonjena energetskim skupnostim
Zaenkrat v Sloveniji ni veliko tovrstnih projektov, vendar dobivajo zagon. To je povezano tudi s tem, da se spreminja zakonodaja, ki spodbuja izvajanje tovrstnih energetskih projektov. Posodobljena shema o skupnostni samooskrbi po novem dopušča odjemalcem, da se vključijo v skupnostno samooskrbo kjerkoli v Sloveniji ter ne glede na lokacijo bivanja postavijo skupno sončno elektrarno (ali skupno vetrnico). Seveda pa je smiselno, da najprej začnemo v svojem lokalnem okolju in trajnostno izkoristimo potenciale, ki jih ponuja.
Infografika: 10 razlogov, da začneš ali se pridružiš skupnostnemu energetskemu projektu
Narejeno po vsebinski zasnovi infografike Friends of the Earth.
Potencial za proizvodnjo električne energije obstaja pri dobrih 9 od 10 anketiranih slovenskih gospodinjstev, ki živijo v enodružinskih stavbah.
Dr. Tomislav Tkalec
Focus
Društvo za sonaraven razvoj
Oblikovanje slikovnega gradiva
Mogoče te še zanima
You must be logged in to post a comment.