23.02.2025 • Rajko Dolinšek
Fotovoltaika – Naklonjenost gospodinjstev narašča
Na podlagi raziskave REUS 2022 se je indeks naklonjenosti gospodinjstev v enodružinskih hišah glede uporabe fotovoltaičnih sistemov povečal. Razlog za to je povečanje deleža gospodinjstev, ki dejansko uporabljajo ali nameravajo v bližnji prihodnosti uporabljati fotovoltaiko.
Fotovoltaika in ključna dejstva glede odnosa gospodinjstev v enodružinskih hišah do fotovoltaičnih sistemov:
- Indeks naklonjenosti gospodinjstev je 36 (na lestvici od 0 do 100).
- 6 % gospodinjstev dejansko proizvaja električno energijo s fotovoltaičnim sistemom.
- 13 % gospodinjstev namerava v bližnji prihodnosti namestiti fotovoltaični sistem.
- 58 % gospodinjstev ima pozitivno mnenje o fotovoltaiki, vendar o uporabi še ne razmišlja.
- 24 % gospodinjstev ni naklonjenih uporabi fotovoltaičnih sistemov.
Indeks naklonjenosti gospodinjstev do samooskrbe z električno energijo s fotovoltaiko na podlagi rezultatov Raziskave energetske učinkovitosti Slovenije – REUS 2022 prikazuje stališča, namere in ravnanje gospodinjstev v enodružinskih hišah glede uporabe fotovoltaičnih sistemov.
Fotovoltaika – Uporaba v enodružinskih hišah (Vir: REUS 2022)
Fotovoltaika – Indeks naklonjenosti uporabi v enodružinskih hišah
Rezultat izračuna indeksa naklonjenosti gospodinjstev v enodružinskih hišah do samooskrbe z električno energijo s fotovoltaiko kaže, da se je indeks naklonjenosti gospodinjstev fotovoltaiki pozitivno spremenil. Leta 2019 je na lestvici od 0 do 100 vrednost indeksa znašala 29, leta 2022 pa 36. Relativno nizka vrednost indeksa je posledica dejstva, da je skupni delež gospodinjstev z nameščeno fotovoltaiko ali jasno namero glede njene namestitve še vedno majhen.
Segmentacija gospodinjstev glede na odnos do uporabe fotovoltaike
Statistično značilno povečanje deleža gospodinjstev, ki dejansko uporabljajo fotovoltaiko (2022: 6 %, 2019: 2 %) kaže pozitivno spremembo v rabi sončne energije za pokrivanje lastnih potreb v enodružinskih hišah. Potencial za rast trga vidimo predvsem v povečanem deležu gospodinjstev, ki nameravajo v prihodnje uporabljati fotovoltaiko (2022: 12 %, 2019: 4 %), in v velikemu segmentu gospodinjstev, ki imajo o fotovoltaiki pozitivno mnenje, vendar o uporabi še ne razmišljajo (2022: 58 %, 2019: 63 %).
Ugotovitev
Poleg obveščanja gospodinjstev o ekonomskih prednostih fotovoltaike bi bilo smiselno zagotoviti več tehničnih informacij o pogojih in postopkih vgradnje sončnih celic ter možnostih pridobivanja finančnih sredstev.
Skoraj petina anketiranih slovenskih gospodinjstev, ki živijo v enodružinskih hišah bo zagotovo (2 %), zelo verjetno (4 %) ali verjetno (11 %) začela proizvajati električno energijo.
Članek je omogočil MOPE ARSO v sklopu priprave posodobljenih okoljskih kazalcev vedenja in ravnanja z energijo s podatki iz raziskave REUS 2022.
Kombiniran kazalec okolja o vedenju in ravnanju z energijo: [RE13] Odnos gospodinjstev do samooskrbe z el. energijo s fotovoltaiko lahko najdete na spletni strani ARSO, več podatkov iz / o Raziskave energetske učinkovitosti Slovenije – REUS pa na spletni strani www.reus.si
Kazalci okolja so na dogovorjen način izbrani in predstavljeni podatki. Namenjeni so ozaveščanju javnosti in podpori odločanju. S kazalci, s katerimi spremljamo ozaveščenost javnosti o rabi energije, energetski učinkovitosti in podnebnih spremembah želimo vplivati na pomen znanja o podnebnih spremembah in na večjo pripravljenost podpori podnebju in okolju prijaznim politikam.
Glavni sofinancer
Raziskave REUS
Partnerji
Raziskave REUS
Mogoče te še zanima
You must be logged in to post a comment.