16.12.2024 • Rajko Dolinšek
Poraba goriva in vozila na alternativni pogon
Posodobljeni okoljski kazalec »Odnos javnosti do porabe goriva v prometu v Sloveniji« kaže, da se je v zadnjih letih število novo registriranih osebnih avtomobilov na alternativni pogon statistično značilno povečalo, čeprav je njihov delež na splošno še vedno majhen.
Ključna dejstva:
- Delež avtomobilov na alternativni pogon ostaja majhen, vendar se v zadnjih letih postopoma povečuje; ne samo na splošno (SURS, 2022), ampak tudi v anketiranih gospodinjstvih (REUS, 2022).
- Anketirana gospodinjstva imajo od vozil na alternativni pogon najpogosteje hibridna vozila. Sledijo električna vozila in vozila na utekočinjeni naftni plin. (REUS, 2022)
- Tretjina anketirancev, ki načrtujejo nakup novega avtomobila, razmišlja o nakupu vozila na alternativni pogon. (REUS, 2022)
- Podatki o prvih registracijah novih osebnih vozil potrjujejo, da se ti načrti tudi udejanjijo: število novo registriranih osebnih vozil na alternativni pogon se je v obdobju od leta 2019 do 2022 več kot potrojilo. (SURS, 2022)
- Delež avtomobilov z nizko porabo (do 6,5 l/100 km) se je v zadnjih desetih letih povečal, delež avtomobilov s visoko porabo (nad 7,6 l/100 km) pa se je zmanjšal. (REUS, 2022)
Okoljski kazalec »Odnos javnosti do porabe goriva v prometu v Sloveniji« s področja vedenja in ravnanja z energijo prikazuje mnenje gospodinjstev o vrsti goriva obstoječih avtomobilov, povprečni porabi goriva avtomobilov in vrsti goriva pri avtomobilih, ki jih gospodinjstva nameravajo kupiti.
Kazalec je posodobljen s podatki zadnjega merjenja Raziskave energetske učinkovitosti Slovenije – REUS 2022.
Poznanost alternativnih goriv v Sloveniji
Po javnomnenjski Raziskavi energetske učinkovitosti Slovenije – REUS 2022 za gospodinjstva največji delež anketiranih gospodinjstev izraz alternativna goriva povezuje z električno energijo.
Delež avtomobilov na alternativni pogon v gospodinjstvih postopoma narašča
Vrste goriva obstoječih avtomobilov v gospodinjstvih (Vir: REUS 2022)
Dvakrat več registriranih avtomobilov na alternativni pogon
Delež avtomobilov na alternativni pogon v gospodinjstvih (Vir: REUS 2022)
Vpogledi, ki jih zagotavlja raziskava REUS 2022 za gospodinjstva, ustrezajo vpogledom v uradne podatke Statističnega urada Republike Slovenije (SURS, 2022). Podatki SURS za leto 2022 kažejo, da vozila na alternativni pogon predstavljajo slabo dvajsetino (4 %) vseh registriranih osebnih vozil. Delež vozil na alternativni pogon ostaja na splošno zelo majhen, vendar se je od leta 2014 povečal za trikrat: z manj kot enega odstotka, na skoraj štiri odstotke vseh registriranih osebnih vozil.
Po podatki SURS je leta 2022 so tri petine vseh vozil na alternativni pogon predstavljala hibridna vozila, dobro petino so predstavljala vozila na utekočinjeni naftni plin, slabo petino pa vozila na električni pogon. V primerjavi z merjenjem iz leta 2019 se je največji skok zgodil pri številu vozil na električni pogon (299 %) ter pri številu vozil na hibridni pogon (264 %).
Bistveno povečano zanimanje gospodinjstev za vozila na alternativni pogon
Glede načrtovanja nakupa novega avtomobila v naslednjih 12 mesecih je iz kazalca »[OP09] Odnos javnosti do baterijskih vozil in plug-in hibridnih vozil« razvidno, da se je od leta 2010 skoraj podvojil delež gospodinjstev, ki načrtujejo nakup novega avtomobila. Povečal se je s slabe desetine na slabo petino (2022: 17 %, 2010: 9 %). Pri tem je tretjina anketirancev (33 %) odgovorila, da nameravajo kupiti vozilo na alternativni pogon, kar je največ doslej.
Podatki SURS o prvih registracijah potrjujejo, da ne ostaja vse le pri načrtih, temveč se je število novo registriranih osebnih vozil tudi dejansko povečuje. Podatki zadnjih let kažejo statistično značilen pozitiven trend: leta 2022 so vozila na alternativni pogon predstavljala kar četrtino (26 %) vseh novih osebnih vozil, medtem ko je leta 2019 njihov delež znašal zgolj eno dvajsetino (5 %), leta 2014 pa manj kot stotino (0,8 %)!
Trikrat več novih avtomobilov na alternativni pogon
Preračun uradnih podatkov SURS kaže značilno spremembo: število novo registriranih vozil na alternativni pogon se je med dva zadnjima merjenjema več kot potrojilo (2022: 11.950, 2019: 3.272). Hibridna vozila predstavljajo tri četrtine (75 %), vozila na električni pogon slabo petino (19 %), vozila na utekočinjeni naftni plin pa malo več kot dvajsetino vseh novo registriranih vozil na alternativni pogon.
Delež motornih vozil z nizko porabo goriva v gospodinjstvih narašča
Delež avtomobilov z nizko porabo goriva v gospodinjstvih (Vir: REUS 2022)
Pozitiven trend je viden tudi pri porabi goriva motornih vozil. Raziskava REUS 2022 za gospodinjstva kaže, da imajo slabe tri petine (57 %) anketiranih gospodinjstev avtomobile z nizko porabo goriva (do 6,5 l/100 km), dobra petina ima avtomobile (22 %) s srednjo porabo goriva (od 6,6 l/100 km do 7,6 l/100 km), dobra desetina (13 %) pa avtomobile z visoko porabo goriva (nad 7,5 l/100 km). Delež avtomobilov z nizko porabo (do 6,5 l/100 km) se je v obdobju od leta 2010 do 2022 povečal za 17 odstotnih točk, medtem ko se je delež avtomobilov z visoko porabo zmanjšal za 14 odstotnih točk.
Med gospodinjstvi, ki bodo verjetno kupila nov avto se bo tretjina anketiranih slovenskih gospodinjstev predvidoma odločila za vozilo na alternativni pogon.
Članek je omogočil MOPE ARSO v sklopu priprave posodobljenih okoljskih kazalcev vedenja in ravnanja z energijo s podatki iz raziskave REUS 2022.
Kazalec okolja o vedenju in ravnanju: [RE06] Odnos prebivalstva do porabe goriv v prometu v Sloveniji lahko najdete na spletni strani ARSO, več podatkov iz / o Raziskave energetske učinkovitosti Slovenije – REUS pa na spletni strani www.reus.si
Kazalci okolja so na dogovorjen način izbrani in predstavljeni podatki. Namenjeni so ozaveščanju javnosti in podpori odločanju. S kazalci, s katerimi spremljamo ozaveščenost javnosti o rabi energije, energetski učinkovitosti in podnebnih spremembah želimo vplivati na pomen znanja o podnebnih spremembah in na večjo pripravljenost podpori podnebju in okolju prijaznim politikam.
Glavni sofinancer
Raziskave REUS
Partnerji
Raziskave REUS
Mogoče te še zanima
You must be logged in to post a comment.