14.05.2020
Praznujmo mednarodni dan svetlobe
16. maja na mednarodni dan svetlobe se spomnimo, da ima svetloba ključno vlogo v našem življenju.
Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO) je leta 2017 izbrala 16. maj za mednarodni dan svetlobe. Na ta dan se s številnimi dogodki posveča pozornost vlogi, ki jo ima svetloba v znanosti, medicini, komunikaciji, energiji, pa tudi v kulturi, umetnosti, izobraževanju in trajnostnem razvoju. Datum je bil izbran v spomin na delo fizika Theodorja Maimana, ki mu je 16. maja 1960 uspelo ustvariti prvi laserski žarek.
V redakciji Informa Echo, ki ureja spletno stran PorabimanjINFO smo se odločili, da mednarodni dan svetlobe obeležino z zabavnim videom v katerem vas bodo priznani izumitelji spomnili na ključna odkritja o svetlobi in zanimiva dejstva o umetnih virih svetlobe.
James Clark Maxwell je odkril zakone elektrodinamike (Maxwellove zakone) in jih zapisal v znamenitih Maxwellovih elektrodinamičnih enačbah.
Albert Einstein je postavil domnevo, da je svetloba sestavljena iz majhnih delcev, svetlobnih kvantov.
Nikola Tesla je izumil večfazni indukcijski motor, ki je omogočil lažji in učinkovitejši prenos električne energije na daljavo.
Thomas Alva Edison je patentiral in začel množično proizvajati navadno žarnico, ki jo je izumil Joseph Swan.
André Blondel je zasnoval sistem za merjenje elektromagnetnega sevanja v vidnem delu spektra.
Sir William Thomson, splošno znan kot Lord Kelvin je vzpostavil Kelvinovo temperaturno lestvico.
James Watt je izboljšal tehnologijo parnega stroja, kar je pomenilo začetek industrijske revolucje.
Isamu Akasaki je skupaj z Hiroshi Amano in Shuji Nakamura prejel Nobelovo nagrado za odkritje svetleče diode, ki oddaja modro svetlobo.
Henrietta Swan Leavitt je vzpostavila metodo merjenja razdalje do galaksij glede na elektromagnetno sevanje, ki jo oddajajo zvezde.
Porabi manj APP
Ob zamenjavi 5 navadnih žarnic, od katerih je 1 prižgana eno uro in ostale po 5 ur, z LED sijalkami, lahko na letni ravni prihranite tudi do 57€.
Na brezplačni spletni aplikaciji Porabimanj, lahko na lastnem primeru preverite koliko denarja, energije in emisij CO2 bi prihranili, če bi zamenjali žarnice s sijalkami.
Mogoče te še zanima
You must be logged in to post a comment.