06.03.2020
Potratne navade, ki se jim nismo pripravljeni odreči
Ob svetovnem dnevu varčevanja z energijo (6. marec) si oglejmo, katere potratne navade Slovenci prepoznavamo pri ravnanju z energijo, katerim smo se pripravljeni odreči in katerim ne.
Potratne navade se ne spreminjajo same od sebe. Pri njihovem spreminjanju smo lahko uspešni le, če smo opremljeni z razumevanjem in motivacijo, ki vplivata na našo pripravljenost, da spremembi ravnanja posvetimo določeno pozornost in čas. Znanstvene študije so pokazale, da se na pobude na področju varčevanja oz. učinkovitega ravnanja z energijo odzove precej več ljudi, če ti razumejo zdravstvene in okoljske razloge za želeno spremembo. Vremenske razmere kot posledica klimatskih sprememb in predvsem onesnaženost zraka zaradi povečanega transporta zagotovo prispevajo k ozaveščanju in boljšemu razumevanju. Ko k temu dodamo še finančni vidik, lahko govorimo o bolj celovitem razumevanju.
Potratne navade slovenskih gospodinjstev
V Raziskavi energetske učinkovitosti Slovenije – REUS 2019 smo 1.000 anketiranih gospodinjstev povprašali: »Katere potratne navade, povezane z rabo energije, prepoznavate v svojem gospodinjstvu?«
56% anketirancev se ne bi odreklo prevelike odvisnosti od osebnega avtomobila.
Prvo mesto med potratnimi navadami je osvojila prevelika odvisnost od osebnega avtomobila, čemur je pritrdilo 56 % anketiranih gospodinjstev. Tej sledijo druge potratne navade, kot so:
- elektronske naprave (TV, računalnik, tiskalnik) so večinoma prižgane tudi, ko jih ne uporabljamo (43 %)
- gospodinjske aparate vključujemo ne glede na višjo tarifo (34 %)
- luči po navadi ne ugašamo četudi ni nikogar v prostoru (18 %)
Na povezavi “Potratne navade, ki se jim nismo pripravljeni odreči” so navedene še druge potratne navade.
Čemu smo se pripravljeni odreči
Zanimalo nas je tudi: »Katerim potratnim navadam, povezanim z rabo energije, bi se najlažje odrekli?«
59 % anketirancev bi se najlažje odreklo nepotrebni razsvetljavi.
Skoraj tri petine anketirancev (59 %) bi se najlažje odreklo nepotrebni razsvetljavi, kjer je ne potrebujejo. Udobju in fleksibilnosti, ki jo omogoča osebni avtomobil, bi se odrekla le slaba petina (18 %).
Navajamo še pripravljenost za odrekanje najbolj pogostim potratnim navadam:
- delovanje elektronskih naprav, ko jih ne uporabljamo (57 %)
- pregrevanje prostorov oz. temperaturi nad 23 °C v bivalnih prostorih v času ogrevalne sezone (48 %)
- uporaba gospodinjskih aparatov v času najvišje porabe elektrike (44 %)
UGOTOVITEV
Razkorak med zavedanjem in pripravljenostjo slovenskih gospodinjstev, da se odrečejo potratnim navadam je največji pri odvisnosti od osebnega avtomobila, anketiranci pa bi se najtežje odrekli zasebnosti pri ravnanju z električnimi napravami, da bi pooblaščenemu podjetju omogočili upravljanje po dogovoru.
Sofinanciranje
Raziskava REUS 2017, katere glavni sofinancer je podjetje Borzen / Trajnostna energija, predstavlja sedmi val Raziskave energetske učinkovitosti Slovenije, ki jo izvaja Informa Echo v sodelovanju s partnerji od 2009.
You must be logged in to post a comment.