Naredi sam/a – Tesnjenje stikov s silikonom (video)
Če nimate izkušenj, je lahko tesnjenje poškodovanih ali nedokončanih oz. v določenih primerih manjkajočih stikov ali fug med kopalniškimi elementi in keramičnimi ploščicami ali stikov okenskega okvirja in špalete, ploščic in kabine za prhanje itn. s silikonom zamudno opravilo. A ni nujno, da je temu tako. To opravilo je lahko tudi zabavno.
Če nimate izkušenj s tesnjenjem stikov ali fug – kot jih nisem imela jaz –, boste za to morda porabili več časa, energije in denarja kot je potrebno, na koncu pa z rezultatom niti ne boste zadovoljni.
Ravno to se je namreč zgodilo meni. Pred časom mi je mojster pokazal, kako to počne, in vse skupaj je bilo videti zelo enostavno. Ko pa sem se tesnjenja lotila sama, vse žal ni šlo tako, kot sem pričakovala. Kljub zapletom mi je nekako uspelo, ampak z videzom popravljenih fug nisem bila zadovoljna. Porabila sem namreč več silikona, kot je bilo potrebno, umazala sem sebe in tudi vse naokoli, za konec pa sem porabila tudi veliko več časa, kot bi ga porabil nekdo z ustreznimi izkušnjami.
Ne mešajte silikona in fugirne mase, ki se uporablja za fugiranje ploščic pri polaganju.
Po več poskusih sem ugotovila, da je rešitev zelo preprosta. Uporabila sem zaščitni pleskarski trak. Mojstri ga ne uporabljajo, saj ga ne potrebujejo, ker že imajo dovolj izkušenj. Meni pa je omogočil, da sem lahko naredila ravne in lepe fuge brez veliko packanja.
Primer, ko sem to delala brez pleskarskega traku.
Primer, ko sem to delala z pleskarskim trakom.
Kaj potrebujemo za čisto in ravno tesnjenje stikov (fug) s silikonom
- Krpo
- Zaščitni trak širine pribl. 3-5 cm
- Silikonsko maso
Potek tesnjenja s silikonom
Stik, ki ga želimo zatesniti s silikonom, najprej očistimo s čisto krpo. Na obeh straneh stika, ki ga želimo zatesniti, pritrdimo zaščitni trak. S prstom nanesemo silikon na stik. Takoj po nanosu previdno umaknemo zaščitni trak in postopek je končan.
Ker se zgornja plast silikona suši relativno hitro, predlagam, da silikona ne nanašate na dolžini, daljši od 1 metra. Torej, najprej nalepite zaščitni trak po celotni dolžini, nato nanesite silikon, previdno odstranite trak okoli stika in nadaljujte na drugem delu poškodovanega stika.
Sušenje silikona
Čas sušenja silikona je odvisen od različnih dejavnikov, kot so vrsta silikona, debelina nanosa, temperatura v prostoru in vlažnost zraka. Zgornji sloj nanesene silikonske mase se bo posušil v približno 10 do 15 minutah, hitrosušeči silikon pa v 5 do 7 minutah. Silikonski stik se popolnoma posuši v enem dnevu ali dveh. Ob tem iskreno odsvetujemo, da se v prvih 30 minutah dotikate spoja. Za natančnejše informacije pred uporabo preberite navodila na embalaži silikona.
Ugotovitev
Takšen način popravljanja silikonskih spojev ne zahteva veliko spretnosti. Zaščitni trak vam omogoča bolj sproščeno delo, saj vam ni treba paziti, da bi se silikon razmazal. Bistveno je, da ste z rezultatom zadovoljni. Naslednjič boste porabili manj energije, časa in denarja saj za takšno opravilo ne potrebujete mojstra.
Bodi del rešitve
Toplo sanitarno vodo med umivanjem zob, miljenjem, tuširanjem, pomivanjem posode ipd. zapira 80% vprašanih, pri čemer beležimo rahlo povečanje deleža v primerjavi z 2019 (79%).
Vir: Raziskava REUS 2022 GOS
Rubriko NAREDI SAM/A je omogočil ELES.
Mogoče te še zanima
You must be logged in to post a comment.